Česká fotografie slaví úspěch, NASA ocenila Horálkův snímek komety Neowise

Česká fotografie vesmírné oblohy slaví další úspěch. V sobotu NASA publikovala jako astronomický snímek dne fotografii českého astronoma a fotografa ze Slezské univerzity v Opavě Petra Horálka. Jeho snímek, pojmenovaný Remembering Neowise (Vzpomínka na Neowise), se tak stal již 17. snímkem dne NASA, který vznikl na území České republiky.

Praha, Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oceněný snímek Remembering NEOWISE Petra Horálka | Foto: Petr Horálek, Slezská univerzita, Fyzikální ústav v Opavě

Autor fotku pořídil 23. července 2020 na táborové základně Klondik u obce Lobendava, kousek od nejsevernějšího bodu Česka ve Šluknovském výběžku. Kometa s označením C/2020F3 Neowise, nasnímaná na celkem 19 půlminutových expozicích, jež byly následně převedeny do jednoho snímku, se stala nejvýraznější kometou na severní polokouli za posledních více než 20 let.

VIDEO: Česko sledovalo částečné zatmění Slunce, první po šesti letech

Číst článek

Nejfotografovanější na světě

Na výsledné fotografii je Neowise viděna během přeletu astronomického souhvězdí Velký vůz. Horálek ji zachytil na noční obloze ve fázi nejbližšího přiblížení k Zemi. Kombinace faktorů čisté oblohy, silného záření komety a období pandemie, během které se lidé více věnovali trávení svého času v přírodě, způsobily, že se Neowise stala v té době prakticky nejfotografovanějším astronomickým tělesem vůbec.

Astronomický snímek dne NASA je ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne. Publikována je každý den, oceněné fotografie vybírají editoři z Michiganské Technologické Univerzity a Univerzity v Marylandu, profesoři Jerry Bonnell a Robert Nemiroff.

Timon Láska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme