Kosmická loď Starliner opět neodstartovala. Kontroly po bouřích objevily závadu v pohonném systému

Společnost Boeing odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici. Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13.20 východoamerického času, tedy v 19.20 středoevropského letního času.

Mys Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Boeing odložila zkušební let Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici | Foto: NASA/Joel Kowsky | Zdroj: ČTK

Inženýři Boeingu odhalili během příprav „známky neočekávané polohy ventilů“ v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

Ruský modul Nauka zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice. Připojil se po sedmidenní cestě

Číst článek

„Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru,“ uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12.57 východoamerického času (18.57 středoevropského času).

Start byl poprvé odložen už v pátek kvůli problémům na Mezinárodní vesmírné stanici, u níž o den dříve zakotvil ruský víceúčelový modul Nauka. Jeho motory se pak nečekaně spustily a vychýlily celý orbitální komplex z jeho normální letové polohy na nejméně 45 minut.

Bezos letěl ve vlastní raketě do vesmíru. Doprovodili ho nejstarší a nejmladší astronauti

Číst článek

Poté, co byly aktivovány motory jiného modulu na stanici, se podařilo původní polohu obnovit a incident zřejmě nezpůsobil žádné škody.

Starliner má v rámci testovací mise dopravit náklad na orbitální komplex a zhruba o necelý týden později přistát zpátky na Zemi. Úterní plánovaný let měl být již druhým pokusem.

První test této kosmické lodi v prosinci 2019 s předpokládaným přistáním na Mezinárodní vesmírné stanici se nezdařil. Loď se nedokázala dostat na stanovenou oběžnou dráhu, a nemohla se proto ke stanici přiblížit. O dva dny později alespoň zdárně přistála v poušti v Novém Mexiku. Neúspěch podle sdělení společnosti způsobily chyby v softwaru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme