Úklid ve vesmíru. Evropská kosmická agentura a OSN chtějí vyčistit oběžnou dráhu od odpadků

Kosmický odpad na oběžné dráze je pro lidstvo stále větší hrozbou. Evropská kosmická agentura a OSN ve čtvrtek proto oznámí novou mezinárodní iniciativu, která se s tímto problémem chce vypořádat. Objektů na oběžné dráze hlavně kvůli rychlému rozvoji globálních komunikačních sítí a zlevňování orbitálních satelitů neustále přibývá. A vědci varují, že pokud se přístup lidí nezmění, může to v budoucnu narušit nebo znemožnit kosmický program.

Paříž/New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Brazílií (archivní foto)

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Brazílií (archivní foto) | Zdroj: NASA

Evropská kosmická agentura a OSN už na konci května v Paříži podepsaly společné prohlášení, ve kterém se zavázaly k dlouhodobému spojení sil v boji proti odpadu na oběžné dráze.

Jak bojovat s odpadky? Lidé v nejzelenějším městě Švédska třídí podle sedmi barev

Číst článek

Cílem jejich úsilí je lépe pochopit problematiku trosek v okolí naší planety a shromáždit co nejvíc informací, které pak umožní množství vesmírného odpadu snížit.

Důležitý je přitom mezinárodní přesah. Státy by měly na řešení problému společně pracovat a vytvářet mechanismy nejen k likvidaci trosek, ale i k předcházení jejich vzniku.

Evropská kosmická agentura už delší dobu nabízí zdarma nástroje pro analýzu vesmírných trosek a sdílí data o jejich poloze.

Pracuje také na čisté technologii satelitů, které po skončení své životnosti dokážou změnit kurz do atmosféry tak, aby se nesrazily s žádným jiným objektem a beze zbytku při průchodu horními vrstvami atmosféry shořely.

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu, nejvíc se třídilo v Královéhradeckém kraji

Číst článek

Existuje i řada návrhů na systémy ničení trosek. Například britská družice RemoveDEBRIS chce nepořádek zachytávat pomocí harpuny nebo sítě.

Následně ho může nasměrovat do atmosféry. Jiné plány počítají s výkonným laserem na zemi, který by trosky sestřeloval.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme