Do ruského Sojuzu udeřil po startu blesk. Raketě nesoucí satelity systému Glonass se nic nestalo

Do kosmu úspěšně odstartovala ruská raketa Sojuz se satelity ruského navigačního systému Glonass. Krátce po startu do raketového nosiče udeřil blesk, raketu ale nepoškodil. Úder blesku v desáté vteřině letu zaznamenal v přímém přenosu z kosmodromu Pleseck zpravodaj ruské armádní televize Zvězda. Raketa Sojuz-2 přesto bez viditelných problémů pokračovala v letu do vesmíru.

Pleseck Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První raketa odstartovala z kosmodromu v Amurské oblasti na východě Ruska před půldruhým rokem, 28. dubna 2016. Nosná raketa Sojuz 2.1a tehdy vynesla na oběžnou dráhu trojici menších družic.

Do kosmu úspěšně odstartovala ruská raketa Sojuz se satelity ruského navigačního systému Glonass (ilustrační snímek) | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Jde o první start rakety Sojuz z Plesecku v tomto roce. Právě tento kosmodrom má nahradit pro ruské lety legendární Bajkonur. Rusko postupně starty kosmických raket z Bajkonuru přesouvá do nově budovaného kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti na Dálném východě. Těžiště kosmických startů se k roku 2030 má přesunout právě do Vostočného a rovněž na polární kosmodrom Pleseck.

Ruská kosmická agentura Roskosmos počítala s tím, že z Bajkonuru budou po tomto datu startovat jen automatické sondy. Kazachstán údajně plánuje, že z Bajkonuru vytvoří mezinárodní kosmické centrum fungující na komerčním základě.

Z Floridy odstartovala raketa Falcon 9, nese 60 družic sítě Starlink pro vysokorychlostní internet

Číst článek

Raketa Sojuz, která v pondělí odstartovala z Plesecku, nese na orbitální dráhu přístroj Glonnas-M. Ten je součástí systému 26 satelitů, které mají nahradit americký systém GPS ruským.

Čína i Evropa

Rusko není jedinou zemí, která budu alternativu k americkému GPS systému. Minulý rok červenci Čína vypustila další dva satelity určené pro vlastní navigační systém Pej-tou (Kompas).

Na oběžnou dráhu je vynesla raketa Dlouhý pochod 3B (Čchang-čeng-3B), jež startovala z vesmírného střediska Si-čchang v provincii S'-čchuan na jihozápadě země.

Systému GPS má konkurovat také evropský systém Galileo. Ten by díky celkem 30 satelitům ve vesmíru měl být přesnější při určování polohy než americký konkurenční systém GPS.

Podle údajů agentury používalo v závěru loňského roku službu přes 400 milionů lidí po celém světě, z toho asi 700 tisíc v České republice. Galileo bude využíván od roku 2020 i v systému elektronického mýtného na českých dálnicích.

Martin Dorazín, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme