Zemřel Valerij Bykovskij, jeden z prvních sovětských kosmonautů

Jeden z prvních sovětských kosmonautů Valerij Bykovskij zemřel ve středu ve věku 85 let. Oznámila to ve čtvrtek ruská kosmická agentura Roskosmos. Bykovskij se do vesmíru podíval jako v pořadí devátý člověk na světě.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valerij Bykovskij, jeden z prvních sovětských kosmonautů v roce 2013 | Zdroj: Profimedia

Bykovskij se mimo planetu Zemi vydal třikrát a celkem na oběžné dráze strávil téměř 21 dní. Nejprve se v šedesátých letech dostal do prvního dvacetičlenného oddílu sovětských kosmonautů.

První tým pouze z astronautek do vesmíru ze stanice nevystoupí. Není dost vhodných skafandrů

Číst článek

První misi podnikl v červnu 1963 na palubě kosmické lodi Vostok 5. Dva dny po jeho startu se do vesmíru vydala v kosmické lodi Vostok 6 i první žena, jeho krajanka Valentina Těreškovová.

Kolem Země pak spolu kroužili téměř tři dny, během letu spolu byli v rádiovém spojení a nejmenší vzdálenost, na kterou se k sobě přiblížili, byla pět kilometrů. Bykovskij se tehdy hlásil se jako jestřáb, Těreškovová jako čajka. Šlo o poslední let lodi Vostok.

Bykovskij pak v letech 1965 až 1969 podstoupil výcvik k letu na Měsíc.

Jeden z prvních sovětských kosmonautů Valerij Bykovskij (vlevo) a první německý kosmonaut Sigmund Jähn v roce 1978 | Zdroj: Profimedia

Když se ale jako prvním podařilo přistát na Měsíci Američanům, Sovětský svaz plány na měsíční výpravu zrušil. Druhý a třetí let do kosmu Bykovskij absolvoval v letech 1976 (Sojuz 22) a 1978 (Sojuz 31).

Bykovskyj byl služebně nejstarším žijícím kosmonautem. Po jeho smrti pomyslný titul doyena světové kosmonautiky převzala právě Ruska Těreškovová, které je 82 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme