Vypuštění modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici se opět odkládá. Ve výrobě je od roku 1995

Rusko znovu posunulo dlouho připravované vyslání víceúčelového laboratorního modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. V projevu na kosmodromu Vostočnyj to v pondělí oznámil šéf agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Modul, který je ve výrobě od roku 1995, by měl podle něj odstartovat možná až počátkem roku 2021.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice ISS | Foto: NASA

Nauka je nyní už pomalu mytickým doplňkem ruské sekce mezinárodního vědeckého komplexu, který využívají lidé na oběžné dráze kolem Země trvale od roku 2000. Kvůli řadě problémů se dokončení a vypuštění opakovaně odkládalo.

V roce 2013 se musel už hotový modul vrátit do výrobních hal kvůli problémům s pohonným systémem. Loni v dubnu Roskosmos oznámil, že letos už modul poletí. Rogozin pak ale za datum startu označil začátek příštího roku, později léto 2020.

Podle pondělního Rogozinova prohlášení by měl být modul Nauka převezen na startovací rampu kosmodromu Bajkonur příští rok a vystaven předstartovním zkouškám. Se startem se nyní počítá na konci příštího roku nebo na začátku roku 2021, řekl šéf Roskosmosu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme