Ruská vesmírná agentura získala první data z Luny-25. ‚Všechny systémy fungují správně,‘ hlásí

Ruští vědci začali zpracovávat první data, která získali z modulu Luna-25, který má přistát na Měsíci. Informace obdrželi poté, co se poprvé zapnula vědecká zařízení na palubě modulu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luna 25 při startu

Na projektu Luna-25 se měla původně podílet i Evropská kosmická agentura (ESA) | Zdroj: Profimedia

Nosná raketa s modulem Luna-25 odstartovala v pátek brzy ráno moskevského času z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Je to první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a podle agentury DPA má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě.

Na Měsíci bude ruský modul zkoumat jižní pól a zaměří se mimo jiné i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy, upřesnila vesmírná agentura Roskosmos.

Rusko se vrací na Měsíc. V noci odstartovala raketa s modulem Luna-25, bude zkoumat půdu a hledat vodu

Číst článek

„Luna pokračuje ve svém letu k přirozenému satelitu Země - všechny systémy na stanici fungují správně, komunikace s ní je stabilní,“ uvedl Roskosmos ve svém prohlášení zveřejněném na telegramu. „Získali jsme první data o letu na Měsíc a vědecký tým je začal zpracovávat,“ dodala vesmírná agentura.

Projekt Luna-25 navazuje na poslední lunární misi Sovětského svazu, Luna-24, která v roce 1976 dokázala přistát na Měsíci, odebrat vzorky a vrátit se na Zemi.

Na projektu Luna-25 a dalších ruských misích na Měsíc se měla podílet i Evropská kosmická agentura, která ovšem po ruském vpádu na Ukrajinu loni v únoru přerušila spolupráci s Moskvou. Rusko následně prohlásilo, že jeho lunární programy budou pokračovat a že evropské vybavení a technologie nahradí svými.

dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme