40 let od vypuštění Magionu. Astronomové poslali do stratosféry maketu sondy, každý si ji může naladit

Čeští a slovenští astronomové si připomněli čtyřicetileté výročí vypuštění první československé družice Magion-1 letem její téměř přesné makety Magion-1S. Ta odstartovala z letiště ve slovenské obci Malé Bielice a zamířila až na takzvanou hranici vesmíru, do stratosféry, kam s ní odstartoval meteorologický balón.

Tento článek je více než rok starý.

Malé Bielice (Slovensko) (Aktualizováno: 14:33 4. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testovací verze družice Magion 1 na Observatoři a telemetrické stanici v Panské Vsi

Testovací verze družice Magion 1 na Observatoři a telemetrické stanici v Panské Vsi | Foto: Packa | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Autoři projektu připravili pro cestu zařízení i několik experimentů a aktivit. Sonda mimo jiné vysílá v různých frekvencích, na kterých ji naladí i radioamatéři, jak vysvětlil Jakub Kapuš ze Slovenské organizace pro vesmírné aktivity.

„K tomu, aby se toto vysílání dalo zachytit, stačí v dnešní době velmi jednoduchý a levný přijímač. Hlas bude oznamovat i aktuální výšku sondy, aktuální tlak, teplotu a některé další parametry,“ řekl astrofyzik Radiožurnálu.

Teleskop Kepler dosloužil, došlo mu palivo. Během funkčních let objevil tisíce planet

Číst článek

Družice Magion-1 odstartovala 24. října 1978 z ruského kosmodromu Pleseck raketou Kosmos-3M společně s mateřskou družicí Interkosmos 18. Jejím cílem byl výzkum nízkofrekvenčních elektromagnetických jevů v magnetosféře a ionosféře. Družice shořela v zemské atmosféře 10. září 1981.

Znělka pořadu Magion

Magion-1S je ve srovnání se starší sestrou vybavena modernější technikou včetně kamery. Přijímá meteorologické informace a vysílá také znělku československého pořadu Magion.

„Poletí na takovém velkém meteorologickém balónu. Let bude trvat přibližně čtyři hodiny a měla by dosáhnout výšky 35 až 40 kilometrů nad povrchem země. Podmínky, které tam panují, jsou velmi podobný těm, které jsou ve skutečném vesmíru,“ líčil ještě před startem Kapuš.

Veřejnost se může zapojit také zasláním zprávy prostřednictvím sondy „do vesmíru“. Na palubě makety se nachází i hračka v podobě postavičky Igráčka – kosmonauta.

Tomáš Havlín, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme