Zemřel Marcel Grün, dlouholetý ředitel pražské hvězdárny a popularizátor kosmonautiky

V pondělí ráno zemřel emeritní ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy a popularizátor astronomie a kosmonautiky Marcel Grün. Bylo mu 73 let. Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdil ředitel planetária Jakub Rozehnal. Grün patřil k nejznámějším popularizátorům vědy v Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Marcel Grün (foto z roku 2014) | Zdroj: Profimedia

„Včera (v pondělí) ráno zemřel. Pro něj to ale bylo spíš vysvobození. Byl už na tom hodně špatně,“ uvedl Rozehnal.

Grün spojil s pražskou hvězdárnou a planetáriem celý svůj profesní život. Jejím zaměstnancem byl od roku 1967, ředitelem mezi roky 2000-2017. Jako popularizátor astronomie a kosmonautiky má na kontě tisíce přednášek, stovky článků i řadu vystoupení v rozhlase a v televizi.

V roce 2003 stál u zrodu České kosmické kanceláře, neziskové organizace usilující o rozvoj kosmonautiky v ČR. Jeho zásluhy ocenili jeho kolegové tím, že jednu z nově objevených planetek pojmenovali Marcelgrün. Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za propagaci vědy v roce 2014 udělila Grünovi Akademie věd ČR.

Grün se o astronomii začal zajímat díky svému dědečkovi, který mu v dětství v Českých Budějovicích vyprávěl o hvězdách. Na petřínské hvězdárně pak absolvoval kroužky a kurzy astronomie. V roce 1961 tam začal působit jako demonstrátor, kdy návštěvníkům ukazoval dalekohledem vesmír.

Marcel Grün se narodil 20. listopadu 1946 v Chebu. Dětství prožil střídavě v Českých Budějovicích a v Praze, kde vystudoval pražskou techniku.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme