První arabská meziplanetární mise. Sonda Naděje k Marsu odstartuje až ve čtvrtek

K Marsu by ve čtvrtek večer našeho času měla odstartovat první arabská meziplanetární mise v dějinách. Sonda Spojených arabských emirátů se jmenuje Naděje a měla by přepsat historii hned v několika ohledech. Její hlavní cíl je prozkoumat atmosféru rudé planety a pomoci s vysláním člověka na Mars, ale i s pochopením vývoje klimatu na Zemi.

Abú Dhabí/Tokio (Aktualizováno: 9:47 14. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K Marsu by v úterý večer našeho času měla odstartovat první arabská meziplanetární mise v dějinách

K Marsu by v úterý večer našeho času měla odstartovat první arabská meziplanetární mise v dějinách | Zdroj: Emirates Mars Mission

Sonda odstartuje z japonského vesmírného střediska Tanegašima a k Marsu by měla letět sedm měsíců. Původně měla odstartovat v úterý večer, ale start byl podle oficiálního twitteru mise odložen na čtvrtek. Důvod ale nezveřejnili.

Přehrát

00:00 / 00:00

K Marsu z Japonska odstartuje první arabská meziplanetární mise. Více si poslechněte v reportáži Zdeňka Nováka

Co přesně se od ní čeká, řekla vědecká manažerka projektu Hessa Matrúsíová: „Popsat, jaká je dolní část atmosféry Marsu. Chceme díky tomu zjistit a popsat, jak vypadá tamní klima a jak se mění v průběhu celého ‚marťanského roku‘. A pak bychom rádi poznali exosféru Marsu, hlavně se zaměřit na to, jak vodík a kyslík opouštějí Mars.“

Sledovat to mají dva spektrometry. Prvním je termální infračervená kamera, která bude sbírat informace o dolní části atmostéry – sledovat přítomnost ledových mraků, prachu, teplotu a také vodní páru.

Druhý spektrometr bude měřit hodnoty oxidu uhelnatého v termosféře a také data o kyslíku a vodíku v exosféře. Všechno doplní eXploration Imager, který bude fotit povrch planety.

Dva roky pozorování

„Předchozí mise zkoumaly určitý bod Marsu v určitý čas, například ve tři hodiny odpoledne, každý den. Náš cíl ale je získat celkový obraz, jak to vypadá v průběhu celého dne a celého roku. To by mělo jít díky tomu, že kolem Marsu budeme obíhat po jiné orbitě než ostatní mise,“ popsal manažer projektu Mohsen Awádhí, v čem se mise Emirátů liší od svých předchůdců.

Sonda Naděje bude kolem Marsu obíhat po elipse, vzdálená od povrchu planety bude 20 až 40 tisíc kilometrů. Jeden oběh by měl trvat 55 hodin a celkem takto bude obíhat jeden marťanský rok, tedy asi dva pozemské.

Další unikát je rychlost, s jakou projekt vznikl – Emiráty svou sondu k Marsu vysílají už 14 let po vzniku svého vesmírného programu. „Typicky trvá příprava mise na Mars nejméně 10 let, my jsme přípravu stihli už za šest let, abychom nepropásli čas startu, protože náš požadavek byl, abychom k Marsu dorazili do prosince 2021,“ citoval Radiožurnál Hessu Matrúsíovou.

A to je další specifikum. Zatímco jiné vesmírné programy soutěžily mezi sebou, mise Amal bojovala hlavně s časem. Vládcové ropných emirátů chtěli, aby sonda k Marsu doletěla do konce příštího roku, kdy země oslaví 50 let od svého vzniku.

Projektu výrazně pomohlo Japonsko a také americké univerzity, především v coloradském Boulderu a kalifornském Berkeley, emirátský vesmírný program ale zdůrazňuje, že na misi pracují výhradně arabští vědci. Má prý navázat na starou arabskou vzdělanost středověku a přeměnit Spojené arabské emiráty v jedno ze světových center vesmírného výzkumu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme