OBRAZEM: Podívejte se na první barevné snímky z Marsu, které zachytilo vozítko Perseverance

Ve čtvrtek na Marsu úspěšně přistál robotický průzkumník Perseverance, vyslaný americkou vesmírnou agenturou NASA, a už po necelém dni odeslal vědcům první snímky planety. Na rozdíl od minulých vozítek většina fotoaparátů Perseverance zachycuje barevné obrázky. Podle vědců a inženýrů vozítko přistálo nepoškozené a mise pokračuje podle plánu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z fotografií zachycuje vozítko těsně před dosednutím zavěšené na lanech, na nichž bylo spuštěno ze sestupného modulu. Podle hlavního inženýra projektu Adama Steltznera byl záběr z tohoto modulu pořízen ve chvíli, kdy se rover nacházel kolem dvou metrů nad povrchem planety.

Mars ožije pozemským průzkumem. Po čem tam pátrají Američané, Číňané a Spojené arabské emiráty?

Číst článek

Specialisté americké vesmírné agentury mimo jiné ukázali rovněž snímek zachycující klesání Perseverance na padáku. Ten pořídil satelit NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), který obíhá kolem Marsu od března 2006.

Představitelka týmu specialistů zapojených do projektu Perseverance Pauline Hwanová uvedla, že od Perseverance už dostali velké množství snímků, ale nižší kvality. Další specialisté očekávají o víkendu.

Podle Adama Steltznera vědecký tým rovněž předpokládá, že v neděli nebo v pondělí dostane i první zvukové záznamy pořízené během přistávání Perseverance. Doufám, že pokud vše půjde dobře, pak někdy o víkendu budeme vědět, jestli se nám to podařilo. Samotný záznam můžeme získat buď na konci víkendu, nebo na začátku příštího týdne, řekl.

Nová data o Marsu

Perseverance je vybavený dvěma mikrofony. Ty měly zaznamenat zvuk přistávacího roveru pro další studium. Rovněž se plánuje zkoumání zvuku při vrtání vzorků hornin a sedimentů na povrchu Marsu, z něhož by bylo možné učinit závěry o tvrdosti materiálu. Odborníci se domnívají, že analýza zvukových záznamů navíc poskytne nová data o atmosféře Marsu.

VIDEO: Na Marsu přistálo vozítko Perseverance. Zahájí pátrání po stopách života na Rudé planetě

Číst článek

V nadcházejících dnech budou inženýři detailně procházet stav systému vozítka, aktualizovat jeho software a začnou testovat jeho různé přístroje. V následujících týdnech by podle plánu měl Perseverance vyzkoušet svoji robotickou ruku a vydat se na první krátkou jízdu. 

Bude to trvat nejméně jeden nebo dva měsíce, než Perseverance najde ploché místo k vyložení Ingenuity (Vynalézavosti), minivrtulníku připevněného k břichu vozítka, a ještě déle, než vyrazí na cestu, zahájí svou vědeckou misi a začne hledat první vzorek marťanské horniny a sedimentu. Celá mise by měla trvat zhruba dva roky.

ČTK, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme