Čínská mise s cílem přivézt z Měsíce horniny úspěšně pokračuje. Sonda se spojila s návratovým modulem

Modul čínské sondy Čchang-e 5, který ve čtvrtek vzlétl z povrchu Měsíce, aby dopravil vzorky tamních hornin na Zemi, se v neděli úspěšně propojil s částí vyčkávající na měsíční orbitě, informovala AFP s odkazem na agenturu Nová Čína. Ta upřesnila, že jde o první úspěšné zakotvení vesmírného plavidla na oběžné dráze Měsíce realizované Pekingem.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modul čínské sondy Čchang-e 5, který ve čtvrtek vzlétl z povrchu Měsíce, aby dopravil vzorky tamních hornin na Zemi, se v neděli úspěšně propojil s částí vyčkávající na měsíční orbitě | Foto: CNSA | Zdroj: Reuters

Poslední manévr je součástí ambiciózní mise, jejímž cílem je poprvé od roku 1976 dopravit na Zemi měsíční horniny. Sonda nyní zahájí návrat na Zemi. Kapsle se vzorky má podle dřívějších zpráv s pomocí padáku přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem.

Čínská sonda úspěšně přistála na Měsíci. Na Zemi by mohla přivézt vzorky hornin poprvé po 40 letech

Číst článek

Sondu vynesla na oběžnou dráhu Země 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. K Měsíci pak Čchang-e 5 dorazila minulou sobotu po letu trvajícím 112 hodin.

Dva její moduly úspěšně přistály v úterý odpoledne v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze.

Přistávací modul vybavený vrtným zařízením a robotickou paží pak za 19 hodin úspěšně nabral z měsíčního povrchu dva kilogramy materiálu.

Pokud Čína svoji misi úspěšně zakončí, stane se teprve třetí zemí po USA a Sovětském svazu, které se podaří dostat na Zemi měsíční materiál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme