V den dopadu asteroidu. NASA zveřejnila unikátní mozaiku snímků Měsíce, na které se podíleli i Češi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír ve středu zveřejnil astronomickou fotografii dne, je na ní Měsíc zobrazený ze sedmi míst na světě v době, kdy na jeho povrch 21. ledna loňského roku dopadl asteroid. Na vzniku snímku se podíleli také Češi.

Washington/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek dne nazvaný Lunar Eclipse Perspectives Perspektivy zatmění Měsíce | Foto: F. Pichardo, G. Hogan, P. Horálek, F. Hemmerich, S. Schraebler, L. Hašpl, R. Eder | Zdroj: NASA

„Dva ze sedmi spoluautorů této unikátní mozaiky, která astronomy dovedla k určení přesných informací o dopadnuvším tělese na Měsíc, jsou Češi,“ sdělil v prohlášení astronom Petr Horálek.

Český překlad anglického popisku ke snímku z webu NASA zveřejnila Česká astronomická společnost na svém portálu astro.cz: „Vidíme všichni stejný Měsíc? Ano, ale každý ho vidí jinak. Jednou odlišností je zdánlivá poloha Měsíce vůči hvězdám pozadí. Další odlišností je, že pozorovatelé kolem zeměkoule vidí poněkud jinou stranu našeho sférického Měsíce.“

Přesná superpozice těchto snímků byla možná díky šťastné náhodě dopadu meteoritu na Měsíc při jeho úplném zatmění, zde označeném jako L1-21J, který zabezpečil, že všechny tyto podané snímky byly pořízeny ve stejném zlomku sekundy.

‚Doteď jsme viděli jen špičku ledovce.‘ Havajský teleskop pořídil dosud nejdetailnější snímky Slunce

Číst článek

Snímek dne nazvaný Lunar Eclipse Perspectives (Perspektivy zatmění Měsíce) tvoří záběry souputníka Země pořízené 21. ledna 2019 v americkém státě Georgia, Dominikánské republice, Kapverdách, na španělských Kanárských ostrovech, Německu, Rakousku a Česku.

Tehdy během úplného zatmění Měsíce teleskopy v řadě zemí zaznamenaly, že do lunárního povrchu narazil meteorit.

Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně, což dokládá povrch posetý krátery. Odborníci se tehdy shodli na tom, že dopad byl vůbec první, který se podařilo zpozorovat během měsíčního zatmění.

Zemi v takovýchto případech na rozdíl od Měsíce chrání atmosféra, ve které meteority ve většině případů shoří.

Horálek loni v lednu k lunární události poznamenal, že dopad se podařilo zaznamenat Liboru Hašplovi z Velkého Oseku nebo členům astronomického kroužku na pardubické hvězdárně.

Nejlepší astronomická fotografie dne podle NASA? Perseidy nad Slovenskem, které vyfotil Čech

Číst článek

Sám úkaz snímal na kapverdském ostrově Boa Vista teleobjektivem. Kratičký záblesk je také patrný na videu z brněnské hvězdárny a planetária. Právě Hašpl a Horálek jsou spoluautory snímku, který ve středu NASA zveřejnil.

A není to poprvé, co NASA jako astronomický snímek dne použil fotografii českého autora. V minulosti tohoto úspěchu dosáhli Pavel Spurný z Astronomického ústavu v Ondřejově, Jan Šafář z brněnské hvězdárny nebo právě Horálek, jehož fotografie jako astronomický snímek dne publikoval NASA již více než dvacetkrát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme