Čínská sonda přistála po čtyřech týdnech na odvrácené straně Měsíce, informovala státní agentura

Na odvrácené straně Měsíce přistála čínská sonda vyslaná začátkem května s cílem odebrat vzorky hornin, uvedla státní tisková agentura Nová Čína. Podle agentur AP a AFP informovala, že přistávací modul mise Čchang-e 6 dosedl podle plánu v oblasti South Pole-Aitken v neděli ráno pekingského času (kolem půlnoci SELČ).

Video Peking/Měsíc (Aktualizováno: 7:14 2. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

měsíc, ilustrační foto

Čínská sonda měsíc po startu přistála na Měsíci (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úspěšné přistání posiluje postavení čínského vesmírného programu v globálním dobývání Měsíce, napsala agentura Reuters. Pro Čínu jde o druhou misi na odvrácené straně Měsíce, kam se zatím žádná jiná země nedostala, píše Reuters.

Z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan sondu 3. května vynesla do kosmu raketa Dlouhý pochod 5. O téměř měsíc později přistála v oblasti na straně Měsíce, která je trvale odvrácena od Země. Modul pro návrat na Zemi by pak měl přistát v poušti na severu Číny 25. června, píše agentura AP.

NASA odložila start kosmické lodi Starliner. Odpočet se zastavil tři minuty před zažehnutím motorů

Číst článek

Číňané v něm chtějí dopravit z Měsíce asi dva kilogramy vzorků. Navazují tak na misi Čchang-e 5, která v roce 2020 dopravila na Zemi z přivrácené strany Měsíce 1,731 kilogramu hornin.

Analýza nových vzorků by podle čínských vědců měla poskytnout detailnější informace o historii Měsíce, Země a sluneční soustavy. Může také ukázat rozdíl mezi složením hornin na méně probádané odvrácené straně Měsíce a známější přivrácené straně.

Mise na odvrácenou stranu jsou náročnější, protože vyžadují styčný satelit pro zachování komunikace. Spojení mezi přistávacím modulem Čchang-e 6 a řídícím střediskem na Zemi zajišťuje satelit Čchüe-čchiao 2, který Čína vyslala na oběžnou dráhu kolem Měsíce v březnu.

Až 300 000 objektů nalezla sonda Euclid v mlhovině Messier, odhalila skryté oblasti vzniku hvězd

Číst článek

Na povrchu bude čínská sonda odebírat vzorky za pomoci mechanického ramene a vrtáku, horniny pak poputují zpět na Zemi v modulu, který aktuálně obíhá kolem Měsíce.

Probíhající mise je dalším čínským krokem v rámci přípravy letu, jenž by dopravil na Měsíc lidskou posádku. Tohoto milníku, který mají zatím na kontě jen Spojené státy, chce Peking dosáhnout do roku 2030.

Představitel čínské vesmírné agentury pro pilotované lety Lin Si-čchiang v dubnu uvedl, že na tento účel jsou již vyvíjeny a testovány klíčové součásti a také již začal výběr posádky.

Agentura AP hovoří o čínském programu jako o součásti sílícího soupeření ve vesmírném průzkumu s USA a dalšími zeměmi včetně Indie a Japonska.

Sonda Čchang-e 6 a raketa Dlouhý pochod-5 před startem z kosmodromu Wen-čchang v Číně (archivní foto) | Foto: Eduardo Baptista | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme