Indická sonda Čandrájan-2 opustila oběžnou dráhu Země, míří k Měsíci

Indická sonda Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) ve středu brzy ráno indického času opustila oběžnou dráhu kolem Země a přešla na přeletovou dráhu k Měsíci. Informoval o tom list The Times of India. U Měsíce je sonda očekávána 20. srpna, v září pak má přistát na lunárním povrchu.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa nesoucí indickou sondu Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) při stratu z kosmodromu Šríharikota | Zdroj: Reuters

Sonda strávila na oběžné dráze kolem Země 22 dnů. Během manévru byl motor zažehnut po zhruba 20 minut (1203 vteřin). Oběžnou dráhu sonda opustila ve 2.21 indického času (v úterý 22.51 SELČ).

Fotky, které vznikly před 50 lety na Měsíci? ‚Je to zázrak,‘ říká astrofotograf Zdeněk Bardon

Číst článek

Oběžné dráhy kolem Měsíce má dosáhnout za šest dní. Sondu tvoří družice, která bude obíhat kolem Měsíce, přistávací modul s vědeckými přístroji a šestikolové robotické vozítko.

Úkolem družice vedle datové podpory aparátů na povrchu bude z oběžné dráhy kolem Měsíce provádět snímkování ve vysokém rozlišení. Přistávací modul pak bude provádět seismografická, teplotní a elektromagnetická měření.

Vybaven je i americkým zrcadlovým systémem, který v rámci přesného měření vzdálenosti Země od Měsíce a přesného určení pozice sondy odráží laserový parsek zpět do místa původu.

Pro Indii je to již druhá mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1 (Měsíční loď 1), která kroužila kolem Měsíce a která byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme