Měsíc se v pondělí v 5.41 schová do stínu Země. Další úplné zatmění bude nad Českem až v září 2025

V pondělí ráno, přesně v 5.41, vstoupí Měsíc do stínu Země a bude v něm zhruba hodinu. Konec celého úkazu pak nastane přibližně o dvě hodiny později. Podmínky pro pozorování ale budou ideální jen v některých částech republiky. Půjde o poslední úplné zatmění v tomto desetiletí. To další nastane až 7. září 2025.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takto vypadalo zatmění Měsíce loni v červenci nad Německem | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Zatmění Měsíce je zajímavou podívanou především díky barvě zemského stínu, která je ovlivňována zemskou atmosférou.

Souputník Země tak bude mít při úplném zatmění oranžový nádech až temně hnědou barvu.

Kvadrantidy, Perseidy a zatmění Měsíce. V roce 2019 se vyplatí pozorovat nebeské jevy

Číst článek

„Měsíc v úplném zatmění z oblohy úplně nezmizí. Zůstane tam takový načervenalý, nahnědlý, někdy světlejší, někdy temnější, jako by duch Měsíce. To je proto, že v zemské atmosféře se paprsky od Slunce lámou. Ty červené právě dopadají na povrch Měsíce. To záleží na tom, jak je - například kvůli sopečné činnosti - znečištěná atmosféra Země,“ vysvětlil Radiožurnálu tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Nejlépe bude na horách

Ideální počasí pro pozorování bude hlavně na horách na severu republiky, kde by měla být jasná obloha.

„Nízká oblačnost se zde bude částečně rozpouštět. Bude tedy oblačno, polojasno, lokálně se ovšem můžou vyskytnout mrznoucí mlhy. Nejlepší podmínky pro sledování zatmění tedy v této centrální části, v nížinách a středních polohách, budou zejména na severovýchodě Čech, na Pardubicku, Hradecku a potom také na střední a jihovýchodní Moravě,“ nastínil Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Naopak nejhůře na tom bude jihozápadní polovina Česka. Kvůli nízké oblačnosti tam nejspíše nebude zatmění vidět.

A co hvězdárny?

Úkaz bude také možné pozorovat skoro na všech hvězdárnách v Česku, ale opravdu jen v případě příznivého počasí. Lepší podívanou nabídnou podle astronomů ty hvězdárny, které mají dobrý západní obzor.

Pozorování je naplánované na velmi brzké ranní hodiny - nepříklad jičínská hvězdárna bude otevřená od čtyř do osmi hodin. Případní návštěvníci by si s sebou měli vzít teplé oblečení a boty.

V případě jasné oblohy budou mít mimořádně od půl páté do osmi otevřeno i Štefánikova a Ďáblická hvězdárna v Praze. Ve stejném čase bude otevřena také brněnská hvězdárna a planetárium, která bude mít za příznivého počasí také přímý přenos zatmění na svém webu.

Pondělní zatmění bude na dlouhou dobu posledním. Další se odehraje až 7. září 2025. Zemský stín totiž ve vzdálenosti Měsíce pokrývá jen malou kruhovou plochu o velikosti 1,5 stupně.

To znamená, že Měsíc se do této oblasti musí doslova trefit. V příštích sedmi letech nás tak čeká pouze několik částečných zatmění, z nichž nejbližší bude pozorovatelné 16. července 2019.

vvr, hnn, mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme