,Jasnost větší než Venuše.‘ O víkendu bude možné pozorovat meteory, vrcholí roj Tauridy

Noční oblohu by v těchto dnech mohly rozzářit meteory. Blíží se totiž vrchol meteorického roje Tauridy. Počet meteorů tohoto roje není příliš velký, ale v noci na neděli 5. listopadu a pak v noci na neděli 13. listopadu bude mít meteorický roj největší aktivitu. Nepůjde o desítky meteorů za hodinu, spíš něco mezi deseti až patnácti úkazy. I tak se vyplatí se na oblohu podívat – je možné, že uvidíte bolid.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolid (Ilustrační foto)

Bolid (Ilustrační foto) | Foto: Český hydrometeorologický ústav

„Jejich aktivita je zajímavá tím, že občas bývají velice jasné, protože jsou tvořeny většími částicemi,“ říká o Tauridech astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Tauridy přesto nepatří mezi nejaktivnější roje, v jednom najdeme pět až deset meteorů, zpravidla to ale bývá méně. Zajímavé jsou ovšem velmi jasné meteory – takzvané bolidy.

Vulkanolog Brož míří do Evropské kosmické agentury. ‚Nestává se často, že ovlivníte vesmírný výzkum,‘ říká

Číst článek

„Když se člověk podívá zejména v první polovině listopadu na oblohu a spatří velmi jasný meteor, tak spatřil Tauridu. Ta může dosahovat jasnosti i větší než planeta Venuše,“ podotýká Horálek.

Tauridy jsou pojmenované podle souhvězdí Býka, ze kterého zdánlivě vylétají. „Běžně je při pozorování meteorických rojů potřeba být daleko od měst kvůli světelnému znečištění,“ dodává Horálek. Obzvláště jasný bolid ale může být vidět i z města.

Do konce roku lze na obloze pozorovat ještě jasnou planetu Jupiter nebo planetu Venuši, kterou za méně než týden zakryje Měsíc.

„Pozoruhodnou show nám také připraví také geminidy, což je pravidelný meteorický roj, který má maximum ze 14. na 15. prosince,“ uvádí Horák. Meteoritů by mohlo padat dokonce více než 120 za hodinu.

Renata Kropáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme