BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Američtí astronauti dokončili přistávací port pro nové lodě. Úpravy stihli za necelých šest hodin

Američtí astronauti Nick Hague a Andrew Morgan s časovým předstihem splnili plán středeční pracovní směny vně Mezinárodní vesmírné stanice. Úspěšně nainstalovali adaptér IDA-3 k dokovacímu portu na modulu Harmony, u kterého by měly již brzy začít přistávat nové americké vesmírné lodě. Práci astronautů sledovala v přímém přenosu vysílaném na webu televize americké vesmírné agentury NASA.

Mezinárodní vesmírná stanice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA/Roscosmos | Zdroj: Reuters

Hague a Morgan zahájili výstup ze stanice podle plánu dvě a půl hodiny po poledni našeho času. Na splnění úkolu měli šest a půl hodiny, tedy obvyklý čas vyměřený pro práci členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice v otevřeném kosmu.

Na vesmírnou stanici vstoupili tři astronauté. Čeká je výlet do otevřeného kosmu i vědecké experimenty

Číst článek

S prací však byli hotovi už po necelých šesti hodinách, proto byl před návratem na stanici čas i na menší úkol a na pořízení snímků. Celá „vesmírná vycházka“ trvala 6 hodin a 32 minut.

Hague pracoval „venku“ už potřetí, zatímco pro Morgana byl dnešek premiérou. Letos šlo již o pátou pracovní směnu astronautů a kosmonautů vně orbitálního komplexu. Američané dvě absolvovali v březnu a jednu v dubnu, Rusové jednu v květnu.

Hague a Morgan museli ve středu adaptér IDA-3 propojit se stanicí řadou tuhých kabelů k zajištění přívodu elektrického proudu a výměny dat. Kromě toho nainstalovali i reflektory potřebné k navigaci.

IDA-3 dopravila na vesmírnou stanici minulý měsíc společnost SpaceX svou nákladní lodí Dragon. S tímto adaptérem bude mít stanice k dispozici druhý přistávací port pro komerční lodě přepravující posádky.

Tento port budou využívat nové pilotované lodě Crew Dragon společnosti SpaceX a CST-100 Starliner firmy Boeing, jejichž první lety se čekají na přelomu letošního a příštího roku.

První dokovací port byl v americké sekci ISS nainstalován už před třemi roky. Ten nový nahrazuje port, který byl zničen při nehodě v roce 2015.

NASA v roce 2011 ukončila program využívání raketoplánů k dopravě na ISS a od té doby je závislá na transportu svých členů posádek ruskými loděmi Sojuz. Tuto závislost ukončí Crew Dragon a Starliner, které by podle očekávání mohly první přepravu astronautů absolvovat koncem letošního a začátkem příštího roku.

Šestičlennou posádku orbitálního komplexu teď tvoří vedle Haguea a Morgana americká astronautka Christina Kochová, ruští kosmonauti Alexej Ovčinin, který je nyní velitelem ISS, a Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme