Mezinárodní vesmírnou stanici povede jako první Evropanka italská astronautka Cristoforettiová

Italská astronautka Samantha Cristoforettiová se stane první evropskou velitelkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ohlásila to v pátek Evropská kosmická agentura (ESA). Podle jejího generálního ředitele Josefa Aschbachera astronautka prokázala veškeré schopnosti, aby mohla stanici velet. Do vesmíru má Cristoforettiová odletět v roce 2022.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italská astronautka Samantha Cristoforettiová. | Zdroj: Reuters

Podle Aschbachera italská kosmonautka prokázala své vůdčí schopnosti, a to například během výzkumné mise Neemo 23, kterou v roce 2019 pořádala americká vesmírná agentura NASA. Mise, která se uskutečnila na základně ponořené pod vodou, simulovala podmínky pobytu na Měsíci.

SpaceX poslal do vesmíru dalších 60 satelitů do sítě Starlink. První stupeň rakety se vrátil úspěšně na zem

Číst článek

Na jmenování nové velitelky se ESA shodla s agenturami z USA, Kanady, Japonska a Ruska, které spolu rozhodují o personálním obsazení vesmírné stanice.

„Velitel ISS pečuje o týmového ducha mezi astronauty a o vztahy mezi posádkou ve vesmíru a pracovníky na Zemi,“ uvedl astronaut Frank De Winne, který se stal v roce 2009 prvním evropským velitelem vesmírné stanice.

Italská astronautka uvedla, že je jmenováním poctěna. Na ISS sloužila zhruba 200 dní v letech 2014 a 2015. Cristoforettiová, která je vojenskou pilotkou, byla zařazena mezi astronauty Evropské kosmické agentury při posledním výběrovém řízení v letech 2008 a 2009.

Motivace pro ženy

ISS dříve velely další dvě ženy z USA. Cristoforettiová, která je v současnosti jedinou aktivní astronautkou ESA, bude pátým velitelem z řad evropské agentury.

VIDEO: Na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazili noví astronauti. Dopravila je loď společnosti SpaceX

Číst článek

Vedení ESA doufá, že příběh její italské příslušnice zvýší zájem žen o probíhající výběrové řízení na nové astronauty. Agentura by v budoucnosti v řadách svých kosmonautů ráda viděla více žen. V současnosti má agentura sedm aktivních astronautů. V příštích letech chce vybrat až šest lidí, kteří se stanou astronauty, a dalších 20 bude vybráno do zálohy.

„Samantha (Cristoforettiová) se k nám přidala před zhruba deseti lety jako velice schopná uchazečka. A nyní je z ní zkušená astronautka, která obsadí řídící pozice,“ uvedl David Parker, který má v evropské agentuře na starosti mise lidí a robotů do vesmíru. Podle něj je italská astronautka, které se na konci roku 2016 narodila dcera, také dobrým příkladem toho, že tuto náročnou profesi lze skloubit s rodinným životem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme