Hned patnáctkrát by kosmonauté na vesmírné stanici mohli oslavit Nový rok. Připijí si ale pouze třikrát

Kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v úterý mají šanci oslavit příchod nového roku 2020 hned patnáctkrát, protože právě tolikrát na oběžné dráze překročí datovou hranici. Ve skutečnosti si ale symbolický silvestrovský přípitek dají jen třikrát, a to ve chvílích, kdy bude půlnoc podle místních časů odbíjet nad Bajkalským jezerem na Sibiři, v americkém Houstonu a v Tichomoří. Oznámila to ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Mezinárodní vesmírná stanice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS | Zdroj: NASA | CC0 Public domain,©

Ve výšce 400 kilometrů nad zemským povrchem si v úterý astronauti budou moci dopřát sváteční lahůdky, mezi nimiž nebudou chybět olivy, pistácie, datle, piniové oříšky nebo čokoláda. Naopak černý kaviár, který se na ISS na Nový rok servíroval v minulých letech, bude chybět.

Alkohol se na palubě stanice konzumovat nesmí, proto se nebude konat ani mnohde obvyklý přípitek sektem.

Mezinárodní vesmírnou stanici nyní obývá šest astronautů: Ital Luca Parmitano z Evropské kosmické agentury (ESA), Američané Andrew Morgan, Christina Kochová a Jessica Meirová a ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Skripočka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme