Trojice kosmonautů bezpečně přistála v Kazachstánu. Vrátili se z mezinárodní vesmírné stanice

V kazašské stepi ve čtvrtek přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz MS-09, v němž se na Zemi vrátili tři kosmonauti. Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst se na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vypravili v červnu, zajistili mimo jiné vyložení zásilek z nákladních lodí Progress, Dragon a Cygnus.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návratový modul kosmické lodi Sojuz MS-09 v kazašské stepi | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Prokopjev přivezl z ISS vzorky materiálu z otvoru, který byl za dosud neobjasněných okolností vyvrtán v plášti rakety Sojuz. Spolu s kolegou Olegem Kononěnkem vzorky odebral při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru. Analyzovat je mají experti z laboratoří ruské tajné služby FSB.

Kvůli zhruba dvoumilimetrové trhlině v létě unikl vzduch a v ISS klesl tlak. Posádka nebyla v ohrožení a trhlinu brzy hermeticky zakryla.

Původně se uvažovalo o tom, že otvor v plášti lodě mohl způsobit náraz mikrometeoritu. V současnosti se podle ruských médií zkoumají hypotézy o poškození pláště lodi jak zvenčí, tak zevnitř, v obou případech není vyloučen zlý úmysl ani chyba při vrtání.

Kromě Kononěnka na palubě ISS zůstali Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Další expedice se k nim má připojit v březnu příštího roku. Jejími členy mají být i Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague, kteří se v říjnu kvůli poruše Sojuzu s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi.

Three @International Space Station crew members returned to Earth Thursday, safely landing at 12:02am ET in Kazakhstan. Over 197 days, they circled the globe 3,152 times, covering 83.3 million miles and completing hundreds of @ISS Research experiments. Learn more: go.nasa.gov/2EF7k0T

07:15 – 20. 12. 2018

447 2812

Welcome home! @S. Auñón-Chancellor, @Alexander Gerst, and Sergey Prokopyev are back on Earth after a 197-day mission aboard the @International Space Station, landing at 12:02am EST in Kazakhstan. Check out the first photos from landing 📸 flic.kr/s/aHsmsFFxS9

07:44 – 20. 12. 2018

442 2773

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme