Poprvé v historii: vně Mezinárodní vesmírné stanice pracoval čistě ženský tým

Poprvé v historii Mezinárodní vesmírné stanice pracoval v pátek vně orbitálního komplexu pouze ženský tým. Americké astronautky Christina Kochová a Jessica Meirová měly za úkol nahradit regulátor napájení, který uplynulý víkend vypověděl službu. Výstup mimo stanici, který bylo možné sledovat přes internet, letové středisko sice naplánovalo na 5,5 hodiny, trval ale sedm hodin a 17 minut.

Aktualizováno ISS (oběžná dráha) (Aktualizováno: 23:18 18. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úkolem astronautek bylo vyměnit staré zařízení regulující napájení pro jednu ze tří nových baterií. | Zdroj: ČTK/AP

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na twitteru informoval, že její astronautky zahájily pracovní směnu ve 13.38 SELČ, kdy provoz skafandrů přepnuly na bateriový provoz. Zpátky v přechodové komoře pak byly až po 20.55 SELČ.

NASA představila nové skafandry. Na pohled stále stejný oblek bude plný technologických vychytávek

Číst článek

Kochovou a Meirovou během jejich práce v přímém spojení pozdravil z Bílého domu prezident Donald Trump. První výstup ženského týmu, složeného ze dvou amerických astronautek, do otevřeného kosmu přitom označil za „vpravdě historickou událost“. „To, co děláte, je neuvěřitelné. Jste opravdu stateční lidé,“ řekl jim Trump.

Meirová mu poněkud skromně odpověděla, že „je to jen poprvé, kdy jsou venku ve stejnou dobu dvě ženy“. „Pro nás je to skutečně jenom to, že děláme svou práci,“ poznamenala.

Pro Meirovou to přitom byla teprve první pracovní směna v otevřeném kosmickém prostoru. Podle statistik NASA je jich dnešním dnem už 221 a doposud se jich účastnilo 14 žen, Meirová je patnáctou.

Úkolem astronautek bylo vyměnit staré zařízení regulující napájení pro jednu ze tří nových baterií, které minulý týden instalovala Kochová s Andrewem Morganem. To, že regulátor nefunguje správně, odborníci právě zjistili, když se pokusili zprovoznit nově připojené baterie k napájecímu systému.

NASA informovala, že kontrolní středisko na Zemi nové BCDU po nainstalování Kochovou a Meirovou aktivovalo a sdělilo, že funguje tak, jak má.

Původní nikl-vodíkové baterie astronauti mění od loňského roku za nové a výkonnější lithium-iontové. Kvůli nynější závadě se NASA rozhodla obnovu baterií dočasně pozastavit.

Opakovaná závada

Oběma astronautkám pomáhali v práci ze stanice Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan. Parmitano, který je velitelem Mezinárodní vesmírné stanice, obsluhoval robotickou paži Canadarm2 a Morgan měl na starosti dohled nad přechodovou komorou a správnou funkčností skafandrů.

‚Na Měsíc i na Mars a zase zpátky.‘ Austrálie finančně podpoří USA při cestách do vesmíru

Číst článek

Výstup Kochové a Meirová byl dlouhodobě připravovaný, původně obě astronautky ale měly vystoupit do volného prostoru až příští týden v pondělí, a to právě kvůli další výměně baterií. Jejich směna ale byla uspíšena a změněna na opravu regulátoru. Inženýrům NASA v pátek astronautky také pomáhaly zjistit příčinu problému, neboť jde o již druhou závadu na tomto zařízení po výměně baterií.

„Když máte jednu závadu, řeknete si, že je to zajímavé, když ale máte dvě, tak zastavíte a zamyslíte se nad tím,“ vysvětlil Kenny Todd z vedení mise Mezinárodní vesmírné stanice. Dodal, že jakmile odborníci zjistí důvod opakované závady, bude posádka stanice s výměnami baterií pokračovat.

Americké astronautky Christina Kochová (vpravo) a Jessica Meirová (vlevo). | Zdroj: ČTK/AP

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme