Nový záchod, semínka ředkviček i protivráskové sérum. K vesmírné stanici odstartovala nákladní loď

K Mezinárodní vesmírné stanici v sobotu odstartovala nákladní loď Cygnus, která astronautům na oběžnou dráhu doručí mimo jiné i nový supermoderní model toalety. Záchod, který má díky svému designu usnadnit vykonávání potřeby ve stavu beztíže zejména ženám, se má po testovací fázi stát součástí vybavení kosmické lodi Orion. S tou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dopravovat posádky na Měsíc, napsala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní loď společnosti Northrop Grumman vynesla do vesmíru raketa Antares z kosmodromu Wallops v americké Virginii. Start vyšel až na druhý pokus, původní čtvrteční termín byl zrušen na poslední chvíli kvůli technickým problémům. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) by měla loď dorazit v pondělí.

Nejcennější částí nákladu je toaleta vyrobená z titanu, jejíž cena je 23 milionů dolarů (více než půl miliardy korun). Model nazvaný Universal Waste Management System (Univerzální systém nakládání s výměšky, UWMS) je přístroj, který váží 45 kilogramů a na výšku měří 71 centimetrů. Celkově je tedy o 65 procent menší a o 40 procent lehčí než toalety, které se na ISS používají nyní.

Toaleta vyrobená z titanu, jejíž cena je 23 milionů dolarů (více než půl miliardy korun). Model nazvaný Universal Waste Management System (Univerzální systém nakládání s výměšky, UWMS) je přístroj, který váží 45 kilogramů a na výšku měří 71 centimetrů | Foto: James Blair | Zdroj: ČTK / AP

Jedním z úkolů designérů bylo zohlednit pohodlí ženské části vesmírných posádek a přizpůsobit toaletu tak, aby bylo její používání pro astronautky praktičtější a jednodušší.

Vesmírný manévr. Mezinárodní vesmírná stanice předešla možné srážce s odpadem

Číst článek

„NASA věnovala hodně času práci s členy posádky a hodnocení nápadů, jak vylepšit záchodové sedátko a nástavce na močení tak, aby lépe vyhovovaly ženám,“ citovala stanice CBS vedoucí projektu vývoje nové toalety Melissu McKinleyovou.

Podle McKinleyové se věnovalo hodně úsilí tomu, aby se při sezení na toaletě v případě vykonávání velké potřeby předešlo nehodám v podobě nechtěného úniku stolice do prostoru.

„Uklízet takový svinčík je pak velký problém. Žádné úniky nebo minely nechceme,“ popsala potíže s používáním toalety ve stavu beztíže. NASA zároveň upravila design nástavců, které mají ženy na močení, a umožnila, aby je používaly i vsedě.

Kromě toalety loď Cygnus na ISS doručí ve 3600 kilogramů vážící zásilce i zásobníky s kyslíkem, semínka ředkviček určená pro pěstování či kameru pro 360stupňové snímání. Na oběžnou dráhu přiletí i nové protivráskové sérum od značky Estée Lauder, která zaplatila 128 000 dolarů (tři miliony korun) za to, že se její nový produkt vyfotí ve vesmíru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme