Brazílie 4:1 Jižní Korea

Ruští kosmonauti opustili na šest hodin vesmírnou stanici. Zkoumají poškození lodě Sojuz MS-09

Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev v úterý v 16.59 SEČ zahájili plánovanou více než šestihodinovou pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Jejich hlavním úkolem je prozkoumat záhadný otvor v plášti ruské lodě Sojuz MS-09, kvůli němuž v létě došlo k úniku vzduchu a v ISS poklesl tlak. Posádka nebyla v ohrožení a trhlinu brzy hermeticky zakryla.

Video Mezinárodní vesmírná stanice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sojuz MS-09 přistál na orbitálním komplexu se třemi novými členy posádky letos 8. června. Únik vzduchu a pokles tlaku v ISS, byť nepatrný, byl zaznamenán 30. srpna. Posádka záhy příčinu problému našla a otvor zalepila.

Z ISS unikal vzduch. Než NASA našla řešení, astronauti díry provizorně opravili lepicí páskou

Číst článek

Původně se uvažovalo o tom, že trhlinku mohl způsobit náraz nějakého mikrometeoritu. O několik dní později ale šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin řekl, že za problémem je technická chyba způsobená lidskou rukou. Dodal, že šlo o poškození z vnitřku lodi, které mohlo být i úmyslné.

Na ruských sociálních sítích se v této souvislosti objevily spekulace, že otvor možná vyvrtali američtí členové posádky orbitálního komplexu, aby si vynutili dřívější návrat na Zemi jednoho z nich kvůli nemoci. To však Rogozin odmítl.

Start lodi Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka nouzově přistála po selhání nosné rakety

Číst článek

Kononěnko, který pracuje v otevřeném kosmickém prostoru již počtvrté, a Prokopjev, pro něhož je to druhý výstup mimo orbitální stanici, v úterý na vnějším plášti lodi v místě poškození odeberou vzorky zbytků, které tam najdou. Pořídí rovněž digitální snímky problematické oblasti a umístí na ni termální záplatu. Při návratu do stanice s sebou přinesou výsledky vědeckých experimentů, které se realizují na modulu Rassvet (Úsvit).

Pracovní směnu obou kosmonautů vysílají na svých webech v přímém přenosu Roskosmos i americká vesmírná agentura NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír).

Sojuzem MS-09 by se měli 20. prosince vrátit na Zemi Prokopjev, americká astronautka Serena Auňónová Chancellorová a německý astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Alexander Gerst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme