Pryč s kosmickou špínou, vyměnit kabely. Ruští kosmonauti čistí Mezinárodní vesmírnou stanici

Ruská kosmická agentura Roskosmos odhaduje, že Oleg Kononěnko a Alexej Ovčinin ve středu stráví asi šest hodin v otevřeném kosmu. Jejich úkolem je očistit okna a stěrače od kosmických nečistot a usazenin. Zkontrolují také stav vědeckých přístrojů připevněných ke stanici zvenčí, vymění akumulátory a kabely a odstraní staré nefunkční přístroje.

ISS Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice ISS | Foto: NASA

Astronauty čeká mimo jiné i montáž můstku a zábradlí mezi malým vědeckým modulem MIM-2 a nákladním modulem Zarja.

Ruská kosmická agentura Roskosmos a její americký partner Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se také nedávno domluvily, že kosmická loď Sojuz může v budoucnu dopravit na ISS ještě dva americké astronauty. Jeden start za americké účasti by se mohl uskutečnit letos na podzim, druhý příští rok na jaře.

Podle smlouvy mezi Roskosmosem a NASA, na níž se Interfax odvolává, jde hlavně o pojistku pro případ, že vzniknou problémy kolem amerických kosmických lodí Crew Dragon, které chce k ISS vysílat soukromá společnost SpaceX. Pokud by z nějakých důvodů nemohli astronauti na ISS dorazit, mohlo by to podle expertů ohrozit provoz celé stanice.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme