Zásobovací loď vyrazila k Mezinárodní vesmírné stanici. Veze i český přístroj, který zkoumá rostliny

Na oběžnou dráhu Země odstartovala nákladní loď Cygnus se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Loď soukromé společnosti Orbital vyrazila z vesmírného centra NASA v americké Virginii krátce před jedenáctou hodinou. Na palubě má tři tuny materiálu pro posádku a také nové přístroje pro stanici.

Tento článek je více než rok starý.

Wallops (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi zásobami dopravenými k ISS je i přístroj Fluorpen pocházející z České republiky. Bude sloužit k výzkumu rostlin ve skleníku, který je na stanici. „Bude zkoumat, jak prospívají rostliny, jak jsou zdravé, jak na ně působí mikrogravitace, kosmické záření a další vlivy,“ vysvětlil Radiožurnálu publicista Pavel Toufar.

Tyto poznatky jsou podle něj zásadní pro další vývoj vesmírné biologie. Další přístroje budou například zkoumat přítomnost mikroorganismů na vesmírné stanici nebo změny lidského zraku ve vesmíru. Na palubě je i mechanický navigační přístroj sextant - posádka vesmírné stanice bude prověřovat, jestli by mohl sloužit jako záložní systém budoucích vesmírných misí.

Na palubě Cygnusu je také zařízení CAL (Cold Atom Lab), schopné podle NASA vytvořit teplotu desetimiliardkrát chladnější, než jaká existuje ve vesmírném vakuu, a pomocí laseru a magnetického pole pak téměř znehybnit atomy. Výsledky tohoto výzkumu mohou pomoci k vylepšení řady technologií, včetně senzorů, kvantových počítačů a atomových hodin využívaných k vesmírné navigaci.

Jde o devátý komerční zásobovací let, který pro americkou vesmírnou agenturu NASA Orbital ATK zajišťuje. Přistání Cygnusu je plánováno na čtvrtek.  

znk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme