Portugalsko 2:1 Česko

Mise Artemis znovu na startu. NASA se pokusí podruhé odstartovat s modulem Orion k Měsíci

Přípravy na start mise Artemis I k Měsíci pokračují. Experti z vesmírné agentury NASA prověřili závady, kvůli kterým se nepodařilo odstartovat v pondělí, a naplánovali další startovací okno na sobotu večer středoevropského času.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Měli jsme potíže s chlazením motoru číslo tři,“ popsal závadu vedoucí mise Artemis I Mike Sarafin ve videopřenosu NASA.

Raketové motory se na start připravují úplně opačně než motory závodních aut. Zatímco auta se před startem zahřívají, rakety se musí ochlazovat, protože jsou poháněné zkapalněným vodíkem o teplotě asi -250 stupňů Celsia.

„Potřebujeme, aby byly motory chlazené na kryogenicky nízkou teplotu, aby neutrpěly teplotní šok, až do nich bude proudit všechno to studené palivo. Potřebovali jsme čas, abychom to prověřili, a když se do toho inženýři dali, našli další závadu na přetlakovém ventilu vnitřní nádrže,“ dodal Sarafin.

Podle expertů je možné, že třetí motor byl ve skutečnosti ochlazený správně a závada byla jen na teploměru. Při dalším pokusu o start každopádně začnou motory chladit asi o půl hodiny dříve.

„Raketové motory, které jsou na centrálním stupni rakety Space Launch System, se používaly na raketoplánech,“ vysvětluje pro Radiožurnál šéfredaktor webu Kosmonautix Dušan Majer.

Celkově je ale nová nosná raketa Space Launch System oproti raketoplánům výrazně přepracovaná a je to nejsilnější raketa poslední doby. Nejsilnější raketou historie ovšem stále zůstává legendární raketa Saturn V, která v rámci programu Apollo dostala Američany na Měsíc.

Největším úkolem letu Artemis I bude zkouška nosné rakety Space Launch System a vesmírné lodi Orion.

Martin Srb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme