Z Mysu Canaveral odstartovala evropská mise Euclid. Má odhalit fungování temné hmoty a temné energie

Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu v 17.11 středoevropského času odstartovala kosmická loď Euclid Evropské kosmické agentury (ESA). Cílem mise je pomocí výkonného teleskopu a dalších zařízení zmapovat vesmír, jeho vývoj a strukturu a do budoucna odborníkům poskytnout data nutná k pochopení fungování temné hmoty a temné energie.

Mys Canaveral (Aktualizováno: 20:49 1. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start kosmické lodi Euclid (ESA) nesené raketou Falcon 9

Vesmírná loď Euclid je pojmenovaná po řeckém matematikovi Euklidovi | Foto: Paul Hennesy | Zdroj: Profimedia

Euclid do kosmu vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Od rakety se Euclid oddělil asi 40 minut po startu.

Necelou hodinu po startu vyslal Euclid první signál na Zemi. V řídicím středisku mise v Německu to podle agentury AP vyvolalo hlasité projevy nadšení.

"Detektiv temného vesmíru zahajuje svou misi. Euclid je na cestě k odhalení vesmírného tajemství temné hmoty a temné energie a řekne nám více o zvláštní minulosti a konečném osudu našeho vesmíru," uvedla ESA na twitteru.

První nový evropský astronaut poletí do vesmíru v roce 2026, oznámila Evropská kosmická agentura

Číst článek

Mapa vesmíru

Dvoutunová sonda se nyní vydá zhruba na měsíční cestu k takzvanému druhému Langrangeově bodu, který se nachází ve vzdálenosti asi 1,5 milionu kilometrů od Země.

Odtud Euclid, pojmenovaný po řeckém matematikovi Euklidovi, sestaví trojrozměrnou mapu vesmíru, která má zahrnovat dvě miliardy galaxií a bude odpovídat jedné třetině nebeské klenby.

Odborníci doufají, že díky této mapě odhalí stopy po temné hmotě a temné energii. Tyto dva jevy jsou pro kosmologii záhadou, odhaduje se však, že mají zásadní vliv na celý vesmír - bez nich vědci totiž nedokáží vysvětlit, jak vesmír funguje.

Mise Euclid vyšla na 1,4 miliardy eur (33 miliard Kč) a je naplánována na šest let. Po několika testech by se první snímky měly k vědcům dostat na podzim.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme