Okraj Měsíce zakryje stín. Částečné zatmění bude k vidění nad východním obzorem

Na nebi se ukáže částečné zatmění Měsíce. Úkaz se podle astronomů z Akademie věd objeví nad východním obzorem před půl devátou večer. Jev, který se opakuje i třikrát do roka, bude podle vědců tentokrát výjimečný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takto bude vypadat zatmění měsíce zkraje srpna | Foto: EAI/ Expresní astronomické infrormace

Při částečném zatmění Měsíce obyčejně vyjde nejprve celý úplněk. Tentokrát se ale ukáže už bez pravého dolního okraje.

„Za normálních okolností bychom čekali, že vyjde měsíční úplněk, ale tentokrát mu bude chybět kousek z pravé dolní části. Bude poznat, že to není fáze ale zatmění, protože stín Země je neostrý, takže to bude jakoby kouřem zacloněná část Měsíce,“ říká astronom z Akademie věd Pavel Suchan.

Nejlépe půjde vidět na horách

Nad Prahou vědci úkaz očekávají asi ve 20.28. Na Moravě o pár minut dříve. Měsíc bude vycházet jen 8 minut po maximální fázi zatmění, při níž bude ponořen necelými 25 % svého průměru v severní části zemského stínu. Konec částečného zatmění přijde přibližně o 50 minut později.

Pro sledování se doporučuje vyvýšené místo, nejlépe v přírodě na horách. Lidé by si také měli pro co nejlepší zážitek najít pozici, kde bude výhled na východojihovýchod co nejméně zakrytý domy či stromy. Úkaz je viditelný pouhým okem.

Další zatmění Měsíce nás podle Suchana čeká zhruba za rok. „Další bude 27. července 2018. Bude úplné a to je velký rozdíl, to bude pěkná podívaná."

Zároveň to má být nejdelší měsíční zatmění v tomto století. Trvat bude hodinu a 44 minut.

Evelyna Kulíšková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme