Na mezinárodní vesmírné stanici zakotvila loď s více jak dvěma tunami zásob. Přivezla i vánoční dárky

K mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v sobotu dorazila nákladní loď Progress MS-18, která dovezla přes 2,5 tuny zásob, paliva, vody a stlačeného vzduchu. Loď, kterou ve čtvrtek do vesmíru vynesla raketa Sojuz-2.1a z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, zakotvila u ruského modulu Zvezda. Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos.

ISS (oběžná dráha) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Progress MS-18

Start rakety Progress MS-18 | Foto: Roscosmos Press Office | Zdroj: Reuters

Progress zakotvil u mezinárodní vesmírné stanice pomocí automatického manévru, na který na ISS dohlíželi ruští astronauti Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov, uvedla agentura TASS.

Raketa Progress MS-18 veze na vesmírnou stanici palivo, stlačený vzduch, ale i vánoční dárky

Číst článek

V příštích dnech se bude vykládat část nákladu, který tvoří například 420 litrů pitné vody, 470 kilogramů paliva, 40 kilogramů stlačeného vzduchu a kyslíku a 1509 kilogramů zásob a vybavení.

Jde například o oblečení, hygienické potřeby, ale také jídlo a čerstvé potraviny. Na oběžnou dráhu dorazily i vánoční dárky a pozdravy od rodin astronautů nebo potraviny na sváteční stůl, protože další nákladní loď se k ISS chystá až v únoru.

Na mezinárodní vesmírné stanici je aktuálně sedm astronautů. Další čtyři by se k nim měli připojit příští týden, kdy z Floridy odstartuje raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon. Původně byl start plánován na neděli, ale NASA ho kvůli počasí odložila na středu.

How is your weekend? We started it with the #ProgressMS18 cargo spacecraft docking. Everything went smoothly! 💪🏻

Today and in the next few days we will gradually unload the cargoes, equipment, tools, stowages, food... possibly gifts as well.

04:48 – 30. 10. 2021

34 197

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme