První pracovní směna posádky Crew Dragon v otevřeném vesmíru. Astronauti vymění staré baterie

Pracovní směna astronautů americké NASA Christophera Cassidyho a Roberta Behnkena vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v pátek odpoledne SELČ začala nepříjemnou událostí. Cassidymu se při vylézání ven uvolnilo zrcátko z rukávu skafandru a odplulo pryč. Práci astronautů lze sledovat v přímém přenosu na webu NASA.

Mezinárodní vesmírná stanice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové posádky raketoplánu SpaceX Crew Dragon v kabině | Zdroj: NASA TV

Páteční výstup do otevřeného vesmíru je první z předpokládaných až čtyř pracovních směn na vnější straně orbitálního komplexu, při nichž astronauti dokončí nahrazování starých baterií lepšími lithium-iontovými. Poslední sadu nových baterií na stanici dopravila koncem května japonská nákladní loď Kunotori 9.

Posádka Crew Dragon by se mohla vrátit v srpnu. Podle NASA ji čekají dva výstupy do volného prostoru

Číst článek

Po této směně je druhá naplánovaná na 1. července. Provést ji mají rovněž Cassidy, který je aktuálním velitelem posádky ISS, a Behnken, jenž na stanici přiletěl s kolegou Douglasem Hurleym 31. května první soukromou pilotovanou lodí Crew Dragon. Výstupy by měly trvat kolem sedmi hodin. Oba astronauti mají v této práci v červenci pokračovat.

Až bude posledních šest lithium-iontových baterií nainstalováno, měla by být mezinárodní orbitální laboratoř podle americké vesmírné agentury NASA energeticky zajištěná až do konce své životnosti. Nové baterie jsou mnohem silnější a účinnější než dosluhující nikl-vodíkové.

Výměna baterií začala už před třemi roky. Předchozí posádky už nových nainstalovaly 18. Letos v lednu se tomuto úkolu úspěšně věnovaly při dvou výstupech astronautky Jessica Meirová a Christina Kochová.

Astronauti mají na zápěstí rukávů skafandrů, v nichž vycházejí ven ze stanice, připevněná zrcátka k usnadnění výhledu při práci. Jsou velká přibližně 13x8 centimetrů a spolu s páskou mají podle agentury AP hmotnost sotva 50 gramů. Uvolněné zrcátko bezprostředně nepředstavuje pro Behnkena a Cassidyho a pro ISS nebezpečí, nicméně do celkově nebezpečného množství kosmického smetí v okolí Země přibyl další kousek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme