Amatérský astronom našel ztracený satelit za miliardy korun. NASA ho postrádala od roku 2005

Astronomie je věda, která spolkne obrovské množství peněz a lepší technika zpravidla znamená lepší výsledky. Existují ale i výjimky. Přesvědčil se o tom amatérský astronom, který našel dávno ztracený satelit NASA.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouho ztracený satelit IMAGE ještě před svým vypuštěním na oběžnou dráhu Země. | Zdroj: NASA

Scott Tilley se původně snažil objevit signál z tajného amerického špionážního satelitu Zuma. Ten začátkem letošního roku vynesla do kosmu raketa Falcon 9 společnosti Space X.

Země má 11 nových umělých družic. Na oběžnou dráhu vynesla ruská raketa Sojuz

Číst článek

Manévr se ale nakonec nepodařil a satelit, jehož cena se nejspíš pohybovala v řádu miliard dolarů, zřejmě shořel v atmosféře nebo spadl do moře. Ztrátu satelitu nepřímo potvrdily i americké úřady, které oznámily, že se na orbitě žádný nový satelit neobjevil.

Jenže mnozí lidé tomu nevěří a v internetových diskusích tvrdí, že satelit je tam, kde má být, a americká vláda se ho zprávami o zničení jen snaží utajit.

Ať už je to se Zumou jakkoliv, Tilleymu se podařilo objevit dlouho ztracený satelit s názvem IMAGE. Ten byl ztracený víc než deset let. Od roku 2005.

IMAGE vyslala NASA na oběžnou dráhu v roce 2000. Zpočátku plnil svoje úkoly a zkoumal vliv slunečního větru na zemskou magnetosféru. Tedy to, co můžou lidé v polárních oblastech sledovat jako polární záři.

Pět let po svém vypuštění se ale satelit za v přepočtu tři miliardy korun odmlčel a NASA ho považovala za mrtvý. Objev amatérského astronoma ale dal vědcům novou naději, že se satelit zresetoval a začal znovu vysílat. To se nakonec potvrdilo. NASA se teď proto snaží se zařízením znovu navázat kontakt a zprovoznit ho.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme