Mléčná dráha v plné kráse. NASA opět zveřejnil astronomickou fotografii dne s českým podpisem

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír ve čtvrtek jako astronomickou fotografii dne opět zveřejnil snímek českého původu. Mozaika, kterou tvoří snímky českého astrofotografa Petra Horálka a španělského fotografa Juana Carlose Casadoa, zachycuje nebe z obou zemských polokoulí z míst z přesně opačných zeměpisných šířek.

Tento článek je více než rok starý.

Washington/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NASA opět zveřejnil astronomickou fotografii dne s českým původem | Foto: Petr Horálek/ESO, Juan Carlos Casado/IAC (TWAN) | Zdroj: NASA

„V jednom okamžiku na jednom místě můžeme vidět jen polovinu výhledu do vesmíru,“ uvedl popularizátor astronomie Petr Horálek, jehož fotografie jako snímek dne publikoval NASA již více než dvacetkrát.

Čech vyfotil mlhovinu vzdálenou 650 světelných let. Potřeboval 52 hodin expozice

Číst článek

Poznamenal, že tato mozaika, kterou s Casadoem vytvořili, ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby se člověk vznášel ve vesmíru na místě zemské dráhy tam, kde Země bývá okolo březnové rovnodennosti.

„Mozaika zachycující nebe severní a jižní polokoule v tomto období odhaluje celou Mléčnou dráhu od severu k jihu,“ dodal.

Již na počátku tohoto měsíce zveřejnil NASA jako astronomickou fotografii dne Měsíc zobrazený ze sedmi míst na světě v době, kdy na jeho povrch 21. ledna loňského roku dopadl asteroid. Na vzniku snímku se podílel Horálek s Liborem Hašplem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme