Dva američtí a jeden ruský kosmonaut se vrátili po pěti měsících z Mezinárodní vesmírné stanice

V kazašské stepi ve středu v pořádku přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz, na jehož palubě se po více než pětiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vrátili zpět na Zemi dva američtí astronauti Joe Acab a Mark Vande Hei a ruský kosmonaut Alexandr Misurkin.

Bajkonur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí astronauti Joe Acaba (vlevo) a Mark Vande Hei (vpravo) a ruský kosmonaut Alexandr Misurkin (uprostřed) po přistání v Kazachstánu.

Američtí astronauti Joe Acaba (vlevo) a Mark Vande Hei (vpravo) a ruský kosmonaut Alexandr Misurkin (uprostřed) po přistání v Kazachstánu. | Foto: Bill Ingalls/NASA | Zdroj: Reuters

Modul dosedl podle plánu v 3.31 SEČ, celkem zpáteční let trval zhruba tři hodiny. „Vítejte doma," napsal na twitteru americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Trojice na ISS odletěla loni v září z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na palubě orbitálního komplexu, který se pohybuje po oběžné dráze zhruba 400 kilometrů nad povrchem, strávili 168 dní.

Na ISS pobývá nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří ruský velitel Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a japonský astronaut Norišege Kanai. Let další trojice na ISS je plánován na polovinu března.

Američtí astronauti Joe Acaba a Mark Vande Hei a ruský kosmonaut Alexandr Misurkin letí nad Kazachstánem v návratovém modulu. | Foto: Bill Ingalls/NASA | Zdroj: Reuters

Záznam celého přistání si můžete prohédnout zde:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme