NASA chystá 14. let vrtulníku Ingenuity na Marsu. Let je rizikový kvůli nevyzkoušené rychlosti rotorů

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA se na Marsu chystá ke 14. letu, který nebude v žádném směru rekordní. Bude však rizikový, neboť rotory se kvůli klesající hustotě atmosféry musejí točit rychlostí, jež nebyla vyzkoušená ani při přípravě na Zemi. Informovala o tom Laboratoř tryskového pohonu, která má v NASA program Ingenuity na starosti.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník Ingenuity se chystá ke čtrnáctému letu na Mars | Zdroj: NASA / JPL-CALTECH / SPACE SCIENCE INSTITUTE

Laboratoř tryskového pohonu v pátek na twitteru napsala, že helikoptéra už úspěšně absolvovala test, při němž rotory dosáhly rychlosti 2800 otáček za minutu. To je o deset procent víc ve srovnání s 2537 otáčkami za minutu při předchozích letech. Test byl ovšem pro jistotu proveden na zemi.

Prověřovací let s mírným zrychlením na 2700 otáček, evidovaný jako čtrnáctý, bude vlastně jen jakýmsi skokem. Vrtulník vzlétne do pěti metrů a provede malé úhyby stranou, než opět přistane. Pokud jde o to, kdy se tato zkouška uskuteční, laboratoř napsala, že „nejdříve 17. září“. V takovém případě údaje o tom, jak pokus dopadl, bude laboratoř mít k dispozici až v sobotu.

The #MarsHelicopter did a rotor spin test at 2,800 rpm. Next up – flight 14 – which will take place no earlier than Sept. 17. It will be a short hop to confirm rpm settings for future scouting efforts that could take place in lower atmospheric densities: go.nasa.gov/3ErNyRW

16:17 – 17. 09. 2021

298 2390

NASA na webu věnovaném programu Ingenuity vysvětlila, že vrtulník měl při své misi na Marsu původně provést pět plánovaných letů během několika měsíců. Provádění dalších se však postupně posunulo do období, kdy na Marsu sezonně klesá hustota atmosféry.

Při přípravě programu Ingenuity se počítalo s hustotou ekvivalentu 1,2 až 1,5 procenta hustoty zemského ovzduší na úrovni mořské hladiny. V nadcházejících měsících by však marsovská atmosféra měla mít jen jedno procento hustoty té zemské.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme