NASA zveřejnila historicky první zvukovou nahrávku z Marsu, v budoucnu by jich mělo být více

Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, pořídila v prosinci historicky první zvukovou nahrávku z planety Mars. Jedná se zvuk martského větru, který v době pořízení záznamu dosahoval rychlosti mezi 10 a 15 mílemi za hodinu (zhruba pět až sedm metrů za sekundu), napsal server Fox News s odkazem na oficiální zprávu Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Pasadena Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrch Marsu, jak ho sonda vyfotila v den přistání (26. listopadu 2018) | Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Reuters

„Zachycení tohoto zvuku bylo příjemným překvapením,“ řekl vedoucí mise Bruce Banerdt v oficiálním prohlášení. „Ale jedním z úkolů naší mise je měření pohybu na Marsu, a to samozřejmě zahrnuje i pohyb způsobený zvukovými vlnami,“ dodal.

Vibrace byly zachyceny 1. prosince snímačem tlaku vzduchu uvnitř sondy a seismometrem na palubě sondy. Zvuk musel být zvýšen o dvě oktávy, aby byl lépe slyšitelný pro lidi. InSight bude na planetě monitorovat otřesy do 24. listopadu 2020, uvedl server CNN.

V budoucnosti plánuje NASA posílat z Marsu ještě více audio záznamů, napsal server Fox News. Vozítko Mars 2020 bude mít dva mikrofony. Jeden z nich by měl jako první zaznamenat zvuk přistání, ke kterému by podle plánu mělo dojít 18. února 2021.

Dlouhodobým cílem NASA je poslat na Mars lidskou posádku někdy po roce 2030, bývalý astronaut Buzz Aldrin se domnívá, že více pravděpodobný termín je po roce 2040.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme