NASA zveřejnila snímek čínské sondy na odvrácené straně Měsíce. Historicky první, která tam dosedla

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil snímek ze své lunární družice, který zachycuje čínskou sondu Čchang-e 4 na povrchu odvrácené strany Měsíce.

Houston (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agentura NASA zveřejnil snímek ze své lunární družice, který zachycuje čínskou sondu Čchang-e 4 na povrchu odvrácené strany Měsíce | Zdroj: NASA/GSFC/Arizona State University

Čínský aparát úspěšně přistál ve Von Kármánově kráteru 3. ledna a o čtyři týdny později ze vzdálenosti 320 kilometrů pořídil snímek místa přistání americký satelit LRO.

Agentura NASA poznamenala, že samotné vozítko je příliš malé, takže na fotografii není, odborníci ale identifikovali přistávací modul, který na snímku zaujímá dva pixely v podobě světlého bodu.

Jasný záblesk. Během zatmění narazil do Měsíce asteroid, mělo jít o úlomek z komety

Číst článek

Čína se úspěšným přistáním stala první zemí, jejíž aparát dosedl na odvrácené straně Měsíce. Odvrácená strana Měsíce směřuje od Země a je poměrně neprobádaná. Tato oblast na přírodním satelitu Země je hornatá, zvlněná a posetá krátery, na rozdíl od opačné strany, kde jsou i rovinaté oblasti vhodné pro přistání.

Odebrání vzorků

Sonda Čchang-e 4, pojmenovaná podle bohyně Měsíce z čínské mytologie, odstartovala z kosmodromu Si-čchang 7. prosince. Cílem zařízení je zkoumat strukturu a minerální složení terénu.

Nyní Čína připravuje misi Čchang-e 5 zaměřenou na odebrání vzorků z převrácené strany Měsíce a jejich dopravení zpět na Zemi, let by mohl být realizován ještě před koncem roku. V roce 2020 se Peking chystá vyslat sondu k Marsu.

Čínská sonda Čchang-e 4 úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce | Zdroj: Fotobanka Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme