NASA prodloužila testování vrtulníku Ingenuity na Marsu o 30 dnů. Stroj vzápětí zvládl čtvrtý let

Americká vesmírná agentura NASA se rozhodla o dalších 30 dnů prodloužit testování svého malého vrtulníku Ingenuity na Marsu, přičemž nevyloučila další možné pokračování. NASA o tom informovala na páteční tiskové konferenci nedlouho před tím, než dostala údaje z rudé planety. Ty potvrdily, že se podařil druhý pokus o čtvrtý let Ingenuity, který byl původně plánován na čtvrtek, ale kvůli softwarovému problému byl odložen.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrtý let vrtulníku Ingenuity (vpravo uprostřed), který 30. 4. na Marsu zachytil robotický rover Perseverance

Čtvrtý let vrtulníku Ingenuity (vpravo uprostřed), který 30. 4. na Marsu zachytil robotický rover Perseverance | Zdroj: NASA/JPL-Caltech

„Marsovská helikoptéra dokončila svůj čtvrtý let, přičemž letěla dál a rychleji než předtím. Pořídila také více fotografií, když letěla nad povrchem Marsu,“ oznámila na svém twitterovém účtu Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického roveru Perseverance včetně testování Ingenuity.

Na snímky z vrtulníku zatím tým JPL čeká, nicméně informaci doprovodila záběrem tohoto letu, který pořídil Perseverance.

Success 👏
#MarsHelicopter completed its 4th flight, going farther & faster than ever before. It also took more photos as it flew over the Martian surface. We expect those images will come down in a later data downlink, but @NASA's Perseverance Mars Rover's Hazcam caught part of the flight.

20:34 – 30. 04. 2021

2963 18646

Předchozí tři lety Ingenuity z 19., 22. a 25. dubna byly úspěšné. Laboratoř tento týden na svém webu předem informovala, že při čtvrtém letu by vrtulník měl předvést možnosti využívání průzkumu ze vzduchu.

Doba letu se měla zvýšit proti třetímu testu v neděli z 80 vteřin na 117, rychlost ze 7,2 na 13,8 kilometru za hodinu a překonaná vzdálenost ve srovnání s nedělními 100 metry více než zdvojnásobit. Zda se tak v pátek stalo, potvrdí údaje postupně přicházející z rudé planety.

Nová fáze operací

NASA dala najevo naprostou spokojenost s výkonem své helikoptéry na Marsu už po jejím třetím letu. V pátek oznámila, že se rozhodla k původně plánovanému třicetidennímu „letovému oknu“ pro Ingenuity přidat dalších třicet dnů.

Poté, co se prokázalo, že na rudé planetě je možný řízený let s vlastním pohonem, experiment s Ingenuity brzy zahájí novou demonstrační fázi operací zaměřenou na zjištění, jak by letecký průzkum a další funkce mohly prospět budoucímu průzkumu Marsu a dalších světů, napsala americká vesmírná agentura na svém webu. Tato nová fáze má začít po posledních dvou letech vrtulníku z první fáze.

Tým programu Ingenuity po třetím, nedělním, testu vyjádřil naději, že helikoptéra poletí ještě dvakrát, než se začátkem května zavře letové okno. První z těchto dvou letů se v pátek podařil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme