Kosmická loď Starliner v pátek neodletí, NASA start testovacího letu odložila

Americká vesmírná agentura NASA odložila z pátku nejméně do 3. srpna testovací let kosmické lodi CST-100 Starliner. Ta by v budoucnu měla dopravovat posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Důvodem odkladu startu je závada víceúčelového modulu Nauka, který ve čtvrtek odpoledne (SELČ) zakotvil v ruské části ISS. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Atlas V, připravena k odletu s kosmickou lodí CST-100 Starliner, v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě

Raketa Atlas V, připravena k odletu s kosmickou lodí CST-100 Starliner, v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Kosmickou loď, kterou vyvinula společnost Boeing, měla v pátek vynést k ISS raketa Atlas V z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Let se měl uskutečnit bez posádky.

#ICYMI: @NASA and @Boeing Space have decided to stand down from Friday’s launch attempt of the second Orbital Flight Test (OFT-2) mission.

Currently, the earliest available launch opportunity is 1:20 p.m. ET on Tuesday, Aug. 3. Learn more: go.nasa.gov/3icUoln

00:50 – 30. 07. 2021

339 2584

Problém s fungováním modulu Nauka konstatovali ve čtvrtek astronauti asi tři hodiny poté, co úspěšně zakotvil na ISS. Motory modulu se nečekaně spustily, což vychýlilo celý orbitální komplex z jeho normální letové polohy na nejméně 45 minut.

Nehrozilo nebezpečí

Poté, co byly aktivovány motory jiného modulu na stanici, se podařilo původní polohu obnovit.

Kontakt pozemních týmů s posádkou na ISS se během incidentu dvakrát na několik minut přerušil, nikomu z astronautů však bezprostředně nehrozilo žádné nebezpečí, upřesnil představitel NASA Joel Montalbano.

Starliner má v rámci testovací mise dopravit náklad na orbitální komplex a zhruba za necelý týden přistát zpátky na Zemi. Červencový plánovaný let měl být již druhým pokusem.

Vůz Perseverance zaznamenal na Marsu ‚rarášky‘. Na Zemi poslal i data ke studii povrchu rudé planety

Číst článek

První test selhal

První test této kosmické lodi v prosinci 2019 s předpokládaným přistáním na ISS se nezdařil. Loď se nedokázala dostat na stanovenou oběžnou dráhu, a nemohla se proto k ISS přiblížit.

O dva dny později alespoň zdárně přistála v poušti v Novém Mexiku. Neúspěch podle sdělení společnosti způsobily chyby v softwaru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme