NASA odložila start vesmírné sondy, která se má ‚dotknout‘ Slunce

Americká vesmírná agentura NASA zrušila odpočet startu sondy Parker Solar Probe, která má zamířit ke Slunci. Úřad to oznámil na svém twitterovém účtu, nový termín stanovil na neděli. Cílem mise je získat nové poznatky o hvězdě naší planetární soustavy, které například umožní lépe předpovídat solární bouře.

Mys Canaveral (Aktualizováno: 11:11 11. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původně měla raketa Delta IV Heavy z floridského mysu Canaveral odstartovat v 03.33 místního času (09.33 SELČ), start byl však odložen na 03.53 a pak na 04:28. Přípravu na start NASA vysílala v přímém přenosu. Při posledních kontrolách byl ale ohlášen technický problém, kvůli němuž byl start odložen na nedělních 03.31 místního času (09.31 SELČ).

„Bude prolétat skrz koronu, což je taková atmosféra Slunce, kde jsou obrovské teploty. Proto musí být chráněná tepelným štítem. Ještě žádná sonda nic podobného nezažila, takže se vydáváme někam, kde jsme ještě nikdy nebyli,“ řekl Radiožurnálu publicista Dušan Majer.

Sonda Parker se vydá prozkoumat Slunce. Má se dostat desetkrát blíž, než obíhá Merkur

Číst článek

Parkerovu sluneční sondu (Parker Solar Probe), jak se aparát nazývá, vynese ze Země do vesmíru raketa Delta IV Heavy. Pak sonda o hmotnosti téměř 700 kilogramů zamíří ke Slunci, přičemž na své pouti využije i gravitaci planety Venuše.

Lidstvo poprvé vysílá do vesmíru zařízení, které pronikne do sluneční koróny, což je oblast atmosféry naší hvězdy. Vůbec největšího přiblížení dosáhne sonda v závěru roku 2024, kdy se dostane na vzdálenost 6,2 milionu kilometrů od povrchu Slunce. Dosud nejblíže se dostala západoněmecká sonda Helios 2, která od ní byla 41,9 milionu kilometrů daleko. Merkur kolem Slunce obíhá ve vzdálenosti bezmála 58 milionů kilometrů.

Vědci chtějí, aby jim údaje, které Parkerova sonda pošle, pomohly například objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme