VIDEO: Start se napodruhé povedl. NASA vyslala do vesmíru sondu, která se má ‚dotknout‘ Slunce

Americká vesmírná agentura NASA v neděli po jednodenním odkladu úspěšně vyslala z floridského Mysu Canaveral sondu, která se jako první člověkem vyrobený přístroj „dotkne“ Slunce. Zrušení sobotního startu nosné rakety s Parkerovou sluneční sondou (Parker Solar Probe) způsobily technické potíže, kvůli nimž uplynul časový limit pro vypuštění.

Mys Canaveral (Aktualizováno: 9:33 12. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidstvo poprvé vysílá do vesmíru zařízení, které pronikne do sluneční koróny, což je oblast atmosféry naší hvězdy. „Bude prolétat skrz koronu, což je taková atmosféra Slunce, kde jsou obrovské teploty. Proto musí být chráněná tepelným štítem. Ještě žádná sonda nic podobného nezažila, takže se vydáváme někam, kde jsme ještě nikdy nebyli,“ řekl Radiožurnálu publicista Dušan Majer.

Sonda Parker se vydá prozkoumat Slunce. Má se dostat desetkrát blíž, než obíhá Merkur

Číst článek

Vůbec největšího přiblížení dosáhne sonda v závěru roku 2024, kdy se dostane na vzdálenost 6,2 milionu kilometrů od povrchu Slunce. Dosud nejblíže se dostala západoněmecká sonda Helios 2, která od ní byla 41,9 milionu kilometrů daleko. Merkur jako nejbližší planeta obíhá kolem Slunce ve vzdálenosti bezmála 58 milionů kilometrů.

Cílem mise s rozpočtem kolem 1,5 miliardy dolarů (33,7 miliardy korun) je získat nové poznatky o hvězdě naší planetární soustavy, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci.

Vědci také chtějí, aby jim údaje zaslané Parkerovou sondou pomohly objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

Start rakety Delta IV Heavy s Parkerovou sluneční sondou jbyl stanoven na 03.31 místního času (09.31 SELČ). Sonda pak posílena přídavným motorem zamíří k centru sluneční soustavy, přičemž na své pouti využije ke korekci dráhy i gravitaci planety Venuše.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme