Po dvou letech první snímek. Sonda NASA OSIRIS-Rex poslala fotografii planetky, ke které míří

Sonda OSIRIS-Rex americké vesmírné agentury NASA poslala svůj první snímek planetky Bennu, která je cílem její mise. Agentura o tom v pátek informovala na svém webu. Sonda má z asteroidu odebrat vzorky a vrátit se s nimi po sedmileté výpravě na Zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda OSIRIS-Rex americké vesmírné agentury NASA poslala svůj první snímek planetky Bennu, která je cílem její mise.

Sonda OSIRIS-Rex americké vesmírné agentury NASA poslala svůj první snímek planetky Bennu, která je cílem její mise. | Zdroj: NASA

Raketa Atlas 5 vynesla OSIRIS-Rex z floridského mysu Canaveral 8. září 2016. Od té doby již uletěla 1,8 miliardy kilometrů a k Bennu má dorazit 3. prosince. První záběr planetky podle NASA pořídila minulý týden ze vzdálenosti 2,2 milionu kilometrů.

Na Měsíci je led s vodou. Nachází se v nejchladnějších částech polárních oblastí, potvrdila NASA

Číst článek

Během přibližování k tomuto tělesu, které má průměr asi půl kilometru, provede sonda řadu pozorování a měření různými aparáty, s nimiž k cíli letí. Jde například o sadu optických přístrojů k pořizování záběrů, o termální, infračervený a rentgenový spektrometr nebo o laserový výškoměr.

Po příletu k asteroidu stráví OSIRIS-Rex měsíc oblety kolem obou pólů a kolem rovníku Bennu ve vzdálenosti pohybující se mezi sedmi až 19 kilometry. Během tohoto manévrování bude poprvé přímo měřena hmotnost tohoto kosmického tělesa a rovněž z blízka pozorován a zkoumán jeho povrch.

Při tom experti také vyberou nejvhodnější místo pro odebrání vzorků, které je naplánováno na červenec 2020. S nimi sonda o velikosti většího osobního auta zamíří zpět k Zemi. Na ni pak vystřelí kapsli se vzorky, která v září 2023 přistane v Utažské poušti.

Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál a vodu, které jsou nutné pro vznik života.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme