Jediným pasažérem testovacího letu lodi Crew Dragon společnosti SpaceX bude postava z filmu Vetřelec

Zkušební let po dlouhé době první americké vesmírné lodi pro přepravu lidí, který v sobotu ráno odstartuje bez posádky z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, absolvuje s Crew Dragonem společnosti SpaceX Ripleyová z filmu Vetřelec. Půjde ovšem o fiktivního člena posádky sloužícího testovacím účelům, sdělil představitel SpaceX Hans Koenigsmann.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkušební let americké vesmírné lodi pro přepravu lidí absolvuje Ripleyová, fiktivní člen posádky. (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Říkáme jí smartie a jmenuje se Ripleyová," uvedl Koenigsmann na předletové tiskové konferenci. Jde o připomínku Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979 a jeho pokračování.

Expert: Muskova loď by mohla s posádkou zamířit do vesmíru už o prázdninách

Číst článek

Na lodi Crew Dragon ale Ripleyová rozhodně nebude zbytečnou zátěží. Je totiž stejně jako celá loď protkaná senzory, které vědci společnosti SpaceX využijí k monitorování letu na Mezinárodní vesmírnou stanici a poté návratu na Zemi. Získaná data se využijí při budoucích misích s posádkou.

Čidla ve fiktivní Ripleyové budou měřit síly a zrychlení, jež budou působit na lidi, a také sledovat celé prostředí kolem nich. „Cílem v podstatě je získat představu o tom, jak se budou lidé na místě Ripleyové cítit,“ řekl Koenigsmann.

„Ve skutečnosti neočekávám mnoho překvapení, nicméně je lepší ověřovat a zajistit, že je to bezpečné a že vše bude pohodlné pro naše astronauty při příštím letu lodi,“ dodal.

Přiveze výsledky experintů

Pokud se testovací let Crew Dragonu podaří, měl by v červenci následovat druhý zkušební let. Při něm by už měla být na mezinárodní orbitální komplex přepravena posádka.

Konec závislosti na Rusech? NASA dala povolení firmě SpaceX k testu nové kosmické lodě

Číst článek

Start Crew Dragonu z Kennedyho vesmírného střediska je stanoven na sobotních 2.49 (8.49 SEČ). Podle meteorologů je osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že bude příznivé počasí.

Loď se po příletu k Mezinárodní vesmírné stanici v automatickém režimu připojí k modulu Harmony díky speciálnímu adaptéru, který astronauti už dříve nainstalovali. Během přibližně dvoutýdenního spojení posádka stanice přenese asi 400 kilogramů dopraveného nákladu a místo něj do lodi umístí výsledky některých experimentů.

Poté bude následovat odpojení a návrat na Zemi s využitím padáků při přistání do Atlantického oceánu u Floridy. Z vody pak Crew Dragon vyzvedne a na souš dopraví loď společnosti SpaceX Go Searcher.

Konkurenční Boeing

Společnost SpaceX už na Mezinárodní vesmírnou stanici létá. Zatím tam ale jen s kosmickým kamionem Dragonem dopravuje zásoby pro posádky a další náklad.

Crew Dragon je proti Dragonu delší a hmotnější. Bude sloužit k přepravě až čtyř astronautů a u stanice může být připojený až 210 dnů.

Američané od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 dopravují své astronauty do vesmíru na palubě ruských lodí Sojuz. To se ale nyní má změnit díky soukromým společnostem SpaceX a Boeing.

Svou loď CTS-100 Starliner by Boeing měl předvést při testovacím letu bez posádky v dubnu. Let s přepravou posádky by pak měl následovat v srpnu.

Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus připravují pro NASA další kosmickou loď Orion, kterou budou tvořit dva moduly. Velitelský modul tohoto víceúčelového prostředku pro přepravu posádek má na starosti Lockheed Martin a servisní modul Airbus.

Orion má vedle dopravy astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět na Zemi také létat s posádkami do hlubokého vesmíru. Plánuje se, že s ním lidé v budoucnu budou provádět výzkum Měsíce, asteroidů i planety Marsu. První mise s lidskou posádkou se zatím nepředpokládá dříve než v roce 2023.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme