NASA v noci otestuje ‚nejsilnější raketu v historii lidstva‘. Má vrátit člověka na Měsíc

Americká NASA v noci vyzkouší svou megaraketu určenou k návratu člověka na Měsíc. Při pozemním testu v Mississippi vůbec poprvé zažehne najednou všechny čtyři hlavní motory rakety SLS. Zařízení budované ve spolupráci se společností Boeing při tom spotřebuje přes 32 tisíc hektolitrů paliva.

Washington (Aktualizováno: 18:41 16. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na fotce jeden z motorů rakety SLS. | Zdroj: Reuters

„Stavíme nejsilnější raketu v historii lidstva. Díky ní do roku 2024 v rámci programu Artemis dostaneme na Měsíc nejen dalšího muže, ale taky první ženu,“ řekl šéf NASA Jim Bridenstine.

Vesmírny kamion Cargo Dragon od SpaceX dokončil svou první misi. Na Zem přivezl víno i myši

Číst článek

Start megarakety je násobně dražší, než soukromé alternativy, třeba od firmy SpaceX. Zastánci rakety SLS ale argumentují tím, že raketa dostane do vesmíru až třikrát víc nákladu.

Projekt má tři roky zpoždění a prodražil se v přepočtu o víc než 60 miliard korun, ale NASA věří, že misi na Měsíc stihne podle plánu. Ještě letos chce megaraketu vyzkoušet při první vesmírné misi bez posádky.

Poradci nově nastupujícího amerického prezidenta Joea Bidena by ale chtěli celý program, který počítá s cestou na Měsíc do roku 2024, zpomalit.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme