K Zemi se blíží asteroid velký jako mrakodrap. Střet ale podle astronomů nehrozí

K Zemi se blíží asteroid velký asi jako druhá nejvyšší budova světa. Ale nebojte se, srážka s největší pravděpodobností nehrozí. Na kosmické poměry se přiblíží velmi blízko k Zemi asteroid, asi na 5,3 milionů kilometrů. Objekt ale jen proletí okolo a srážka proto podle astronomů nehrozí.

Vesmír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asteroid 2000 QW7 má podle odhadu NASA průměr někde mezi 290 a 650 metry a může tak být klidně o něco větší než druhá nejvyšší budova světa - Shanghai Tower. Právě kvůli velikosti ho NASA považuje za potenciálně nebezpečný.

Druhý pokus úspěšný. Ruský Sojuz s androidem Fjodorem zakotvil u vesmírné stanice

Číst článek

K Zemi se přiblíží asi na 5,3 milionů kilometrů. To je asi čtrnáctkrát dál než je běžně Měsíc, ale osmkrát blíž, než může být Zemi nejbližší planeta, tedy Venuše.

Do této vzdálenosti se dostane 14. září. Blíží se rychlostí přes 23 tisíc kilometrů za hodinu. Země a tento asteroid se sice nepotkávají často, ale návštěva 2000 QW7 zase tak neobvyklá není. Naposled tohle těleso okolo proletělo v září 2000 a znovu se v naší části Sluneční soustavy objeví v říjnu 2038.

Takhle velká tělesa se k Zemi dostanou i několikrát ročně. V květnu se na o něco menší vzdálenost k Zemi přiblížila soustava dvou objektů, jeden byl zhruba stejně velký, druhý asi dvojnásobný.

V červnu ale astronomové z Havajské univerzity ukázali, že teleskopy by dokázaly před asteroidy s předstihem varovat. Ještě před vstupem do atmosféry odhalili drobné, ani ne čtyřmetrové těleso, které ale shořelo v atmosféře.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme