Poprvé za dekádu vyšle NASA americké astronauty do vesmíru. Loď Crew Dragon vystartuje na konci května

Nová kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX odstartuje s posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici 27. května. Termín dlouho a netrpělivě očekávaného návratu amerických astronautů do vesmíru v americké lodi po devítileté přestávce v pátek oznámil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronauti NASA Robert Behnken (L) a Douglas Hurley (P) | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Vesmírná agentura Spojených států zastavila pilotované lety v roce 2011, kdy zrušila program raketoplánů. Od té doby posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět na Zemi přepravují jen ruské lodi Sojuz.

Přísně izolovaná posádka zamíří k Mezinárodní vesmírné stanici. Kvůli koronaviru bez rozloučení

Číst článek

Kromě společnosti SpaceX připravuje k pilotovaným letům pro NASA svou loď CST-100 Starliner také společnost Boeing. Pro společnost SpaceX to bude první posádkový let od jejího založení před 18 lety, uvedla CNN.

Prvními, kdo loď Crew Dragon při cestě na orbitální komplex prověří, budou astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley. Jak dlouho při tomto testovacím letu by měli na ISS zůstat, ještě nebylo rozhodnuto, nicméně dříve se hovořilo o dvou nebo třech měsících.

Crew Dragon vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon 9, patřící rovněž společnosti SpaceX. Odlet ze startovací rampy 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral je stanoven na 22.32 SELČ.

Podle informací CNN nebudou na start kosmické lodi, kvůli pandemii covid-19, přihlížet davy lidí z pozorovacích míst podél floridského pobřeží, jak jsme byli zvyklí od roku 1961. Na místě bude povolen pouze omezený počet reportérů a NASA uvedla, že nepovolí vstup veřejnosti.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme