Experiment i dárek pro sponzory. Loď Cygnus přivezla na vesmírnou stanici 12 lahví vína z Bordeaux

K Mezinárodní vesmírné stanici doletěla kosmická loď Cygnus soukromé firmy Northrop Grumman. Raketa Antares ji vynesla o víkendu z americké Virginie a v pondělí plavidlo nad Madagaskarem zachytila robotická paže na stanici. A před chvílí se loď připojila k modulu Unity, kde zůstane 70 dní. K vesmírné stanici přivezla skoro čtyři tuny nákladu, včetně malých satelitů, recyklačního zařízení, ale také 12 lahví vína z Bordeaux.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Cygnus soukromé firmy Northrop Grumman

Start rakety Cygnus soukromé firmy Northrop Grumman | Foto: Steve Helber | Zdroj: ČTK / AP

Víno je součástí experimentu, který provozuje start-up Space Cargo Unlimited. Ten chce prozkoumat, jak červené víno zraje v lahvích na oběžné dráze ve stavu beztíže.

Badatelé – mimo jiné z univerzity v Bordeaux – chtějí zhodnotit, co udělá rok v prostředí mikrogravitace, a výsledek srovnat se stejným vínem, které zůstalo na Zemi. Očekávají, že proces stárnutí vína se bude lišit. Jde přitom o první z šesti misí, které mají proměny vína v kosmu zkoumat.

Ale jak připomíná server Quartz, nejde jen o čistě výzkumný projekt. Část lahví z vesmíru totiž dostane skupina bohatých sponzorů, kteří za projektem stojí. A dá se čekat, že láhev Bordeaux, které obletělo svět na kosmické stanici, může být velmi cenný sběratelský kousek.

Labuť, jak zní český překlad latinského označení lodě Cygnus, přiletěla s nákladem o hmotnosti 3729 kilogramů. Mimo jiné přivezla recyklátor umělé hmoty, který by měl z odpadu vyrábět plastové struny. Poslouží jako náplň do 3D tiskárny.

Na palubě je také série miniaturních satelitů CubeSat nebo speciální trouba, kterou by mohli astronauti využívat během letů na Mars. Jak se píše na stránkách americké NASA: „Každý má rád vůni čerstvě upečených sušenek, astronauty nevyjímaje.“ Čerstvě upečené jídlo by podle badatelů mohlo mít na delších misích pozitivní dopad na tělo i mysl vesmírných cestovatelů.

Cygnus na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dovezl také nové ochranné vesty s názvem AstroRad Vest, které by měly pomoct ochránit vybrané orgány před vysokými dávkami radiace v otevřeném kosmickém prostoru, kde už nebudou chráněni zemskou atmosférou jako na ISS. Vesty budou astronauti nosit několik týdnů a testovat je před možným využitím během letů k Měsíci nebo Marsu.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme