NASA ztratila kontakt se sondou, která je 19 miliard kilometrů od Země. Důvodem je posunutá anténa

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) se snaží zachytit signál sondy Voyager 2, se kterou před více než týdnem ztratil kontakt. Loď vzdálená miliardy kilometrů od Země je bez spojení od chvíle, co řídící centrum omylem vyslalo chybný příkaz, napsal v úterý list The Guardian.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda odstartovala z Floridy v roce 1977 s cílem prozkoumat Sluneční soustavu

Sonda odstartovala z Floridy v roce 1977 s cílem prozkoumat Sluneční soustavu | Zdroj: NASA / JPL

Anténa sondy se tím posunula o pouhé dva úhlové stupně, to ale stačilo k přerušení komunikace, píše server. NASA v pondělí uvedla, že po jakémkoliv signálu nyní pátrá její obrovská anténa v australské Canbeře. 

Hudba, pozdravy i Zvuky Země. Draží se nahrávky zvuku ze Zlaté desky Voyageru

Číst článek

Voyager 2 se nyní nachází ve vzdálenosti 19 miliard kilometrů od Země a trvá více než 18 hodin, než signál dorazí k Zemi. O navázání kontaktu se nyní snaží také Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA, která misi řídí.

V nadcházejícím týdnu budou tamní odborníci naslepo vysílat správný příkaz v naději, že se jim podaří sondu zasáhnout. Pokud nebudou experti úspěšní, bude NASA muset počkat do října na automatický restart systémů, který by podle úřadu měl obnovit komunikaci.

Sonda odstartovala z Floridy v roce 1977 s cílem prozkoumat Sluneční soustavu a zejména Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Do mezihvězdného prostoru vstoupila v roce 2018. Jen několik týdnů před ní NASA vyslala do vesmíru Voyager 1, který je od Země aktuálně 24 miliard kilometrů, a je tedy je nejvzdálenějším člověkem vytvořeným objektem od naší planety. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme