Ruský modul Nauka zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice. Připojil se po sedmidenní cestě
Ruský víceúčelový modul Nauka se ve čtvrtek úspěšně připojil k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom na twitteru ruská vesmírná agentura Roskosmos. Projekt modulu provázely mnohaleté odklady, sloužit má především jako vědecká laboratoř.
Modul se připojil k modulu Zvezda na Mezinárodní vesmírné stanici v 16.29 moskevského času (15.29 středoevropského letního času), o tři minuty později, než bylo plánováno. Roskosmos podle agentury Agence France-Presse nejprve uvedl, že systémy samotné stanice i modulu Nauka fungují, tak jak mají.
Několik hodin po zakotvení modulu ale astronauté ohlásili, že se nečekaně spustily jeho motory. Americká vesmírná agentura NASA na twitteru uvedla, že spuštěné motory vychylovaly stanici z její polohy o 45 stupňů.
Aby astronauté vyvážili pohyb, nastartovali motory také v ruském segmentu stanice. Po tomto zásahu se orbitální komplex navrátil do své původní pozice. Posádka nebyla v nebezpečí.
Following this morning's docking of the Nauka module to the @Space_Station, the module's thrusters started firing at 12:45pm ET inadvertently and unexpectedly, moving the station 45 degrees out of attitude. Recovery operations have regained attitude and the crew is in no danger: pic.twitter.com/jFlDZD7ZHp
— NASA (@NASA) July 29, 2021
Dvaadvacetitunový laboratorní modul vynesla minulý týden na oběžnou dráhu raketa z kazašského kosmodromu Bajkonur. Má poskytnout více prostoru pro vědecké experimenty i samotnou posádku.
CONTACT CONFIRMED of the #Nauka Multipurpose Laboratory Module with the nadir port of the Zvezda Service Module of the International @Space_Station.
— РОСКОСМОС (@roscosmos) July 29, 2021
The latching process begins now… pic.twitter.com/mL0nOcCWER
Původní plán počítal s vynesením do vesmíru v roce 2007, kvůli technickým problémům byl však jeho start několikrát odložen.
V roce 2013 experti našli závadu na palivovém systému, který se musel složitě a s velkými náklady vyměnit. Modernizací a opravami mezitím prošly i další systémy, připomněla agentura Associated Press.
Nauka je prvním novým modulem v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice od roku 2010. Posádka bude muset před jeho zprovozněním vykonat mnoho úkonů včetně 11 výstupů do volného vesmíru, s nimiž se započne na začátku září.
Bezos letěl ve vlastní raketě do vesmíru. Doprovodili ho nejstarší a nejmladší astronauti
Číst článek
Nauka nahradila modul Pirs, který sloužil jako spojovací uzel a přechodová komora. Ten se od vesmírné stanice odpojil v pondělí a posléze zanikl v zemské atmosféře nad Tichým oceánem.
Nový přírůstek na orbitální stanici má rozšířit technické a provozní schopnosti jejího ruského segmentu. Poskytne spojovací uzel pro pilotované lodě Sojuz a nákladní Progress, umožní přečerpávat palivo z nádrží lodí Progress na Mezinárodní vesmírné stanici, řídit orientaci stanice vlastními motory, vyrábět kyslík pro šest lidí a regenerovat vodu z moči.
Modul je také vybaven evropským robotickým ramenem (ERA), které umožní manipulace na vnější straně orbitálního komplexu bez potřeby pracovních směn posádky v otevřeném vesmíru.