Návrat vesmírné lodi Starliner se posouvá na 26. června. Odborníci potřebují více času k analýze dat

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost Boeing o další čtyři dny odložily plánovaný návrat vesmírné lodi Starliner z Mezinárodní vesmírné stanice na Zem se dvěma astronauty na palubě. Šéf divize komerčních letů při NASA Steve Stich na úterní tiskové konferenci řekl, že pracovní týmy budou díky odložení mít více času k analýze dat. Nové datum návratu je stanovené na 26. června.

White Sands (Nové Mexiko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starliner

Loď odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 5. června a k Mezinárodní vesmírné stanici dorazila po 26 hodinách letu | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

„Věřím, že mise Starliner pokračuje velice dobře. Dáváme si čas, abychom se seznámili s modulem posádky i se servisním modulem,“ uvedl Stich.

Astronauti ‚Butch‘ a ‚Suni‘ jsou na vesmírné stanici. Mise lodi Starliner společnosti Boeing byla úspěšná

Číst článek

Odpojení Starlineru od Mezinárodní vesmírné stanice je podle něj nyní naplánované na úterý 25. června v 16.10 středoevropského letního času a návrat na středu 26. června v 10.51 středoevropského letního času do testovacího střediska White Sands, které NASA a americká vláda využívají v poušti amerického státu Nové Mexiko.

Starliner s americkými astronauty Barrym „Butchem“ Wilmorem a Sunitou „Suni“ Williamsovou se k Mezinárodní vesmírné stanici připojil 6. června. Média to popisovala jako klíčový test konkurenceschopnosti amerického Boeingu, který je konstruktérem lodi, ve vztahu ke společnosti Space X miliardáře Elona Muska pokud jde o partnerství s NASA.

Loď odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 5. června a k Mezinárodní vesmírné stanici dorazila po 26 hodinách letu. Znovu použitelný modul ve tvaru kapky do vesmíru dopravila raketa Atlas V vyrobená United Launch Alliance, společným podnikem společností Boeing a Lockheed Martin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme